10 راهکار برای یادگیری برنامه نویسی اصولی

خیلی از افرادی که از رشته های دیگر وارد دنیای برنامه نویسی می شوند در خیال خود با یک دوره چندماهه می توانند به یک برنامه نویس تبدیل، بلافاصله بعد از آن وارد بازارکار و به درآمد خوبی در ماه برسند. کلت این تفکر اشتباه نیست اما وقتی به روند و پروسه کار دقیقتر فکر میکنیم می بینیم برنامه نویس شدن به این سادگی نیست و پروسه تبدیل شدن به یک برنامه نویس زمانبر و طولانیست. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس باید به چند اصول ابتدایی پایند بود که با انجام این اصول به یک برنامه نویس موفق و کاربلد تبدیل می شویم.

مطالبی که در این مقاله به آن اشاره می شود

شاخه به شاخه پریدن

خیلی از ما علاقه داریم که چند زبان برنامه نویسی  را درکنار هم یاد بگیریم و به اصطلاح فول استک باشیم که این یکی از بزرگترین اشتباهات رایج برای برنامه نویس تازه کار می باشد، بهترین روش برای کسانی تازه وارد حیطه برنامه نویسی شده اند یادگیری کامل یک زبان برنامه نویسی می باشد و پس از کسب مهارت آن زمان می توان به سمت یک زبان برنامه نویسی دیگر برویم.

بخش بخش یاد گرفتن

اینکه بخواهیم تمامی کدها را به یکباره یادبگیریم بزرگترین اشتباه برنامه نویسی را مرتکب شده ایم، بخاطر اینکه انقدر برنامه نویسی فرار و گسترده هست که اگر قصد این را داشته  باشیم برای مدت کوتاه برنامه نویسی را یاد بگیریم نه تنها تمام کدهای قبلی را فراموش می کنیم بلکه به دلیل سردرگمی در یادآوری کد ها از برنامه نویسی زده و دور می شویم. پس بهتر است که بخش بخش یاد بگیریم و بعد از اتمام هر بخش آن را تمرین کنیم تا مسلط شویم و پس از آن مبحث بعدی را شروع کنیم.

درک کدها

همیشه برای اینکه یک برنامه نویس حرفه ای باشیم باید برخی عادات رو ترک کنیم مثل حفظ کردن کد وقتی یک برنامه نویس قطعه کدها را حفظ کند هیچوقت کارایی آن را درک نمی کند و نمی دانند در کجا باید از آن قطعه کد استفاده کند. یک برنامه نویس حرفه ای ابتدا کد را درک می کند و کدها رو می شناسد و هیچوقت آن ها را حفظ نمی کند.

زیاد فیلم ببینید

برای اینکه از علوم روز و تکنیک های جدید آن زبان برنامه نویسی اطلاع داشته باشید، باید آموزش ها و تکنیک های جدیدی که برای آن زبان برنامه نویسی ایجاد می شود را ببینید و برای مرور برخی کدهای آن رجوع کنید.

تمرین کردن کد نویسی

یکی از مهترین اصول در برنامه نویسی تمرین کدها و املای صحیح آن هاست که بدانید چطور نوشته می شود و املا دقیق آن چیست، البته امروزه باوجود پیشرفت در کامپایلرها و نرم افزارهای کد نویسی که دارای کتابخانه هستند با زدن ابتدای نام هر کد را وارد کنیم برایمان نمایش داده می شود.

پروژه های شخصی ایجاد کنید

برای اینکه به یک برنامه نویس مسلط تبدیل بشویم باید تمرین زیادی داشته باشیم و این تنها با حل مسائل مختلف صورت پذیر است، برای شروع از برنامه های ساده که قبلا نوشته شده اند می توان استفاده نمود، پس از آنکه در مسائل ساده به مهارت رسیدیم برنامه های سطح بالاتر را  شروع می نماییم و همینطور تا برنامه های سطح پیشرفته ادامه می دهیم تا به مهارت کافی برسیم، اصلا مهم نیست که این برنامه ها قبلا توسط افرادی پیاده شده اند مهم آشنایی با انواع کد، روش های برنامه نویسی و سپس شناخت مسائل مختلف میسر می شود.

استفاده از سایت های اموزش آنلاین

یکی از بهترین روش ها برای آموزش برنامه نویسی سایت های آموزشی آنلاین می باشند که کورس های مختلفی را بصورت رایگان برگزاری می کنند که از معروف ترین آن ها می توان به w3schools اشاره کرد که چندین و چند زبان معروف دنیا را با مثال آموزش می دهند.

شرکت در وبینارهای برنامه نویسی

برای اینکه بتوانیم از ایرادات خود مطلع شویم لازم است در برخی همایش ها شرکت نماییم، همایش های آنلاین یکی از بهترین و ارزان ترین روش های کسب علوم نوین برنامه نویسی آشنایی با متدها و روش های برنامه نویسی و پی بردن به نقاط ضعف و قدرت خودمان است.

کارآموزی

برای اینکه سطح خود را بالا ببریم نیاز است مدتی را بعنوان برنامه نویس کارآموز درون شرکت یا موسسه ای مشغول شویم تا هم با محیط کار آشنا شویم و هم برنامه های مختلف را ببینیم و با شرایط کار نیز آشنایی بدست بیاوریم.

شرکت در دوره های اموزشی در موسسات

یکی از راه های سرعت بخشیدن به یادگیری شرکت در دوره های حضوری و غیر حضوری در موسسات آموزشی می باشد که بصورت تخصصی به آموزش برنامه نویسی می پردازند. و با توجه به آموزش زبان های برنامه نویسی به جدید ترین متد ها و تکنولوژی های روز و فریم ورک های آن اشراف دارند و در کنار آموزش با طرح مسئله و ایجاد آزمون های درون دوره ای شما را برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس مجرب و کاربلد آماده می نمایند. یکی از این موسسات آکادمی آمانج است.

آکادمی آمانج

آکادمی آمانج یکی از موسسات آموزشی در زمینه آموزش زبان های برنامه نویسی می باشد که با توجه به  رزومه خوب  خود و همچنین آموزش های متعدد و برگزاری دوره های گوناگون برنامه نویسی، نام و نشان خوبی در این زمینه دارد. از جمله زبان های برنامه نویسی این موسسه می توان به آموزش زبان های جاوا و  اندروید، پایتون، جاوا اسکریپت و… اشاره نمود.

مزیت آموزش در آکادمی آمانج

  • آکادمی آمانج متشکل شده از چندین و چند مدرس کارآزموده که همگی دانش آموخته دانشگاه تهران می باشند.
  • مدرسین آکادمی آمانج دارای رزومه موفق کاری در شرکت های بزرگی چون اسنپ می باشند.
  • آموزش های آکادمی آمانج همراه با نیاز روز بازار کار می باشد.
  • در آکادمی آمانج سعی بر این است که افراد ممتاز هر دوره به موسسات معتبری که نیاز به کارآموز و یا همکار دارند، معرفی شوند.
  • آکادمی آمانج برای دوره های متنوع خود تخفیف های متنوعی در نظر دارد، نظیر تخفیف های دانشجویی و تخفیف های گروهی.
  • برترین افراد هر دوره بعنوان کارآموز در آکادمی آمانج انتخاب می شوند و در پروژه های مختلف از آن ها استفاده می شوند.
  • آکادمی آمانج بعنوان بخش هیجان انگیز هر دوره هزینه آموزشی را به برترین فرد آن دوره برمیگرداند.
اموزش برنامه نویسی برنامه نویسی و برنامه نویسی غیر حضوری

جمع بندی

برای اینکه بتوانیم به یک برنامه نویس ماهر تبدیل شویم نیاز داریم 10 اصل را رعایت کنیم که این اصول شامل تمرین کد نویسی، بخش بخش یادگرفتن هر دوره برنامه نویسی، تمرکز بر یادگیری یک زبان برنامه نویسی، درک کدها و خاصیت هرکدام، حفظ نکردن کدها، دیدن فیلم های آموزشی برنامه نویسی، انجام پروژه های شخصی تمرینی، شرکت در وبینارها، حضور بعنوان کارآموز، استفاده از سایت های آموزشی و مهمترین آن شرکت در دوره های برنامه نویسی که یکی از بهترین موسسات در این زمینه آکادمی آمانج که تجربه چندین ساله در زمینه آموزشی بخصوص آموزش برنامه نویسی دارد اشاره نمود.

درباره‌ی majid

majid

همچنین ببینید

آموزش دیزاین یوایکس

آموزش دیزاین یوایکس و 14 ویژگی برنامه های کاربر پسند

در آموزش دیزاین یوایکس، به دنبال این هستیم تا حداکثر رضایت کاربران در استفاده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =