7 تفاوت برنامه نویسی جاوااسکریپت با جاوا

دو مدل زبان برنامه نویسی

حتما شما نیز به عنوان کسی که به انواع زبان های برنامه نویسی علاقه مند است خواستار دانستن تفاوت های کلی و جزیی بین زبان های کاربردی هستید .

یکی از غلط انداز ترین تشابهات بین زبان های برنامه نویسی ، تشابه اسمی بین زبان جاوا با زبان جاوا اسکریپت است که در این نوشته تفاوت های  آن ها را بیان میکنیم .

فهرست عناوین

تنها تفاوت اصلی

تفاوت اصلی بین جاوا و جاوا اسکریپت این است که جاوا یک زبان برنامه نویسی تحت ویندوز است در حالی که جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سمت وب است.

زبان برنامه نویسی جاوا

جاوا

جاوا یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است که در ابتدا توسط Sun Microsystems توسعه یافته است. نسخه های مختلفی از جاوا وجود دارد. Java SE مخفف نسخه استاندارد است. Java EE برای توسعه برنامه های سازمانی و Java ME برای برنامه های تلفن همراه استفاده می شود.

بنا به دلایلی جاوا یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی به شمار میرود .

جاوا بسیار قدرتمند است. با برجسته سازی عمدتا بررسی خطای زمان کامپایل و بررسی زمان اجرا ، از شرایط مستعد خطا جلوگیری می کند. علاوه بر این ، جاوا ویژگی های چند رشته ای را فراهم می کند. بنابراین ، برنامه نویس می تواند برنامه هایی را بنویسد که بتوانند همزمان چندین کار را انجام دهند. همچنین می توان از آن برای توسعه سیستم های توزیع شده با عملکرد بالا استفاده کرد.

 

جاوا اسکریپت

JavaScript یک زبان برنامه نویسی سبک است که برای ساخت صفحات وب پویا استفاده می شود. جاوااسکریپت یکی از زبانهای اصلی است که به غیر از HTML و CSS در برنامه نویسی وب مورد استفاده قرار می گیرد. از HTML برای ایجاد ساختار صفحه وب استفاده می شود و از CSS برای نمایان ساختن صفحات وب با رنگها ، تصاویر ، سبک ها و غیره استفاده می شود. JavaScript برای ایجاد پویایی در صفحه وب و افزودن تعامل استفاده می شود.

JavaScript در سمت مشتری اجرا می شود. مزیت اصلی JavaScript این است که به تعاملی تر شدن صفحات وب کمک می کند. می تواند برای اعتبار سنجی فرم ، استفاده از انیمیشن ها و ایجاد رویدادها استفاده شود. این ویژگی باعث میشود رابطه های غنی ایی ایجاد شود. توسعه برنامه های JavaScript آسان تر است زیرا به ابزارهای گران قیمت توسعه نیاز ندارد. یک برنامه نویس می تواند با استفاده از یک ویرایشگر متن ساده یک کد JavaScript بنویسد و آنها را با استفاده از یک مرورگر وب اجرا کند. مرورگرهایی مانند Opera ، Chrome و Safari دارای موتورهای JavaScript هستند.

از طرف دیگر ، JavaScript یک زبان اسکریپت نویسی است. بنابراین ، خیلی سریع نیست. همین باعث میشود ویژگی های چند رشته ای و عملیات مدیریت پرونده را فراهم نکند. علاوه بر این ، نمی توان از آن برای دسترسی مستقیم به پایگاه داده استفاده کرد.

توسعه یافته توسط:

جاوا توسط جیمز گاسلینگ در سال 1995 در Sun Microsystems توسعه داده شد. JavaScript توسط Brendan Eich در سال 1995 در Netscape توسعه داده شد.

اجرا:

تفاوت دیگر بین جاوا و جاوا اسکریپت این است که جاوا برای اجرای کد به ماشین مجازی جاوا (JVM) نیاز دارد در حالی که برای اجرای جاوا اسکریپت به مرورگر وب نیاز دارد.

نوع داده:

انواع داده ها در جاوا تعریف شده و وجود دارد با این حال ، در جاوااسکریپت ، هیچ نوع داده تعریف شده ای وجود ندارد. از کلمه کلیدی “var” برای متغیرها استفاده می کند. از این رو ، این یک تفاوت دیگر بین جاوا و جاوا اسکریپت است.

چند رشته ای:

همچنین تفاوت بین جاوا و جاوا اسکریپت در قابلیت چند رشته ای وجود دارد. جاوا قابلیت های چند رشته ای را فراهم می کند در حالی که JavaScript از چند رشته ای پشتیبانی نمی کند.

ما می توانیم تفاوتهای بیشتری را بین جاوا و جاوا اسکریپت در تدوین ، پسوند پرونده ، وابستگی و غیره شناسایی کنیم.

تالیف:

علاوه بر این ، کد منبع جاوا به یک کد متوسط ​​به نام bytecode وارد می شود در حالی که کدهای JavaScript متنی هستند و نیازی به کامپایل نیستند.

فرمت فایل:

 برنامه های جاوا دارای پسوند پرونده .java هستند در حالی که جاوااسکریپت دارای پسوند پرونده .js است.

وابسته:

کد های جاوا بی هیچ واسطه ایی برقرار است اما ، کد جاوااسکریپت باید داخل HTML قرارگیرد.

عملکردها:

تفاوت قابل توجه دیگر بین جاوا و جاوا اسکریپت این است که جاوا از توابع و API های بیشتری برخوردار است. در حالیکه ، عملکردهای JavaScript محدود است. بنابراین ، سبک است.

امنیت:

ویژگی امنیتی نیز تفاوت مهمی بین جاوا و جاوا اسکریپت است. یعنی جاوا از جاوا اسکریپت قدرتمندتر و ایمن تر است.

کاربرد:

جاوا برای توسعه برنامه های دسک تاپ ، وب و موبایل استفاده می شود. در مقابل ، از جاوااسکریپت برای توسعه برنامه های وب استفاده می شود.

در نهایت:

تفاوت جاوا با جاوا اسکریپت این است که جاوا یک زبان برنامه نویسی عمومی است در حالی که جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی سمت مشتری است.

نتیجه گیری:

درآخر به این نتیجه رسیدیم که زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت هیچگونه پیشنیازی به جاوا ندارد و تنها شباهت اسمی بوده که بسیاری را به اشتباه انداخته .

 

برای آشنایی بیش تر با زبان برنامه نویسی جاوا کمه ی زیر را کلیک کنید 

برای آشنایی بیش تر با زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت دکمه ی زیر را کلیک کنید

برای یادگیری تخصصی این دو رشته دکمه ی زیر را کلیک کنید.

درباره‌ی shamim

shamim

همچنین ببینید

user experience design training-آموزش دیزاین تجربه کاربری

18 ابزار کاربردی در آموزش دیزاین تجربه کاربری

دیزاین تجربه کاربری یا User experience به تجربه های کاربران در زمان استفاده از یک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 5 =