تا چه اندازه به یک برنامه نویس حرفه ایی نزدیک هستید ؟

خلاصه : تست های خودارزیابی یکی از راه هایی هستن که همیشه جواب میدهند .چرا ؟ چون میتونیم نقاط ضعفمون رو پیدا ،برطرف و نقاط قوت را قوی تر کنیم . در این صفحه یک تست وجود دارد که میتواند میزان حرفه ایی بودن شما رو در زمینه ی برنامه نویسی تخمین بزند. با کمک این تست به برخی از ضعف ها و نقاط قوتتان پی میبرید آن ها را یادداشت کنید و سعی کنید در راستای بهبود عملکردتان تلاش کنید. در ادامه روش هایی برای ایجاد رفتار های حرفه ایی پیشنهاد میدهیم.

برنامه نویسان حرفه ایی

چگونه خود را به حرفه ایی ها نزدیک کنیم ؟

برای حرفه ایی شدن در هر عرصه تنها استعداد کافی نیست پس به دنبال ویژگی های ذاتی یک انساس حرفه ایی در خود نباشید .

افراد متخصص ،متخصص به دنیا نمی ایند بلکه خود را میسازند .

با ایجاد عادت و رفتار های مثبت جدید میتوانید زندگیتان را تغییر دهید

برایتان مثال میزنم : شما یک برنامه نویس فوق العاده هستید البته فقط و فقط در برنامه نویسیتان فوق العاده هستید ، تصور کنیم یکی از بزرگ ترین و مهم ترین پروژه های شهر خودتون رو بدست آوردید ، موعد تحویل اول مهر  است . به لطف محاسبه های ذهنی،اتلاف وقت و از شنبه شروع میکنم هایتان  تاریخ تحویل یک روز عقب  میافتد ،همین یک روز کافی است تا شما را از افراد حرفه ایی عقب بیندازد .مگر چند برنامه نویسه حرفه ایی در دنیا وجود دارد که صاحبان شرکت های بزرگ خود را به در و دیوار میزنند تا آن ها را با وجود حقوق های سنگینشان استخدام کنند ؟؟؟

شاید شما استعداد برنامه نویسی را داشته باشید اما مهارت ها ، عادات رفتاری یک حرفه ایی را در خودتان نهادینه نکردید .

عادات رفتاری برنامه نویسان حرفه ایی

راحت ترین روش موفقیت برای حرفه ایی ها :

راز موفقیت از نظر جیم ران : 

اگه یه رازی برای موفقیت وجود داشته باشه اون ارتباطات است !

شما میانگین افرادی هستید که در روز بیش ترین زمان را با آن ها میگذرانید .

اگر دقت کرده باشید میزان موفقیت شما ،  درآمد شما ، میزان اطلاعات شما ، آرامش شما دقیقا میانگینی از موفقیت دوستان است

توی برنامه نویسی یه دوست خوب به صورت باورنکردنی ایی شما را به سوی موفقیت سوق میدهد 

رفاقت در برنامه نویسی

به دنبال اسناد پیروزی

هنگامی که تصمیمی جدید در راستای بهبود وضع فعلیات بگیرید مغز شروع میکند به جست و جو. کجا و کی به کدام تعهدات عمل کردید ؟آیا خود را به پیروزی رساندید ؟ 

مثال میزنم : یک بار به خودم قول دادم برای یکی از پروژه هایم روزانه  6 ساعت مفید کد بزنم ، من به قولم متعهد موندم .این یک پیروزی برای من محسوب میشد .حال اگر در آینده به خودم قولی دهم یاد روزانه 6 ساعت کد زدنم میوفتم. من از پسش بر اومدم پس کار های بزرگ تر از آن  هم میتوانم انجام دهم 

مهم نیست قولی که به خود میدهید بزرگ است یا کوچک،مهم پایه ریزی است برای موفقیت . این پایه ریزی حتی میتواندقرار دادن 8 لیوان آب در روز باشد . مهم عوض کردن طرز فکرتان نسبت به خودتان است ،مهم ایجاد سند پیروزی است .این سند مقدمه ایی برای پیشرفت های بزرگ تر است

ب ر نون الف میم ه ر ی ز ی

بله ،برنامه ریزی:

برنامه ریزی کنید ، منظورم برداشتن یک تیکه کاغذ و نوشتن تنها برنامه ای از هفته ایی که پیشه رو دارید مثل جلسه با اقای فلانی و فلانی نیست ، منظورم برنامه ریزی آیندست .

میخواهی وزن کم کنی ؟ تا آخر ماه میخواهی به چه وزنی برسی ؟میخواهی در کار رشد کنی ؟ تا آخر ماه میخواهی درآمدت به چقدر برسد ؟

بعد از نوشتن اهدافتون حال میتوانید برنامه ریزی دقیق تر انجام بدید .با نوشتن اهدافتون شما تمامی اید ها ی خالص ، راهکارهای فوق العادتونو مرتب میکنید .کم رنگ ترین قلم ها قوی ترین حافظه را دارند .

یادداشت کنید تا همیشه جلو چشمتان باشد ،بدانید چه میخواهید  برای رسیدن به اهدافتان باید چه قدم هایی رو بردارید و چه مسیر هایی را طی کنید 

برنامه ریزی رکن اصلی برنامه نویسان

خلاقیت را چاشنی کار خود کنید

قبل از هر کاری خوب فکر کنید ، به دنبال بهتربن راه برای انجام کار باشید . اولین ایده ایی که به ذهنتان رسید را روی کاغذ بنویسید و سپس کاغذ را مچاله و به سطل آشغال بیاندازید .چرا ؟ 

چون شما یک حرفه ایی هستید !

اولین ایده ایی که به ذهنتان میرسد مطمئن باشید قبل از شما به ذهن هزاران نفر دیگر رسیده  بدون تعارف ، بیخیالش شوید .

به دنبال روش ها ، راهکار هایی بگردید که عقل جن هم نرسد ،زیرا همین است که شمارا متفاوت و حرفه ایی جلوه میدهد .

برنامه نویسان حرفه ای متفاوت عمل میکنند ، این را هیچ وقت فراموش نکنید !

خلاقیت ، مهارت برنامه نویسان حرفه ایی

همسر دومتان

حرفه ایی را انتخاب کنید که عاشقش هستید . شغل تان درست مثل همسرتان است ، تا آخر عمر با شماست .تا وقتی از علاقه تان به این رشته مطمئن نشدین به هیچ وجه شروع نکنید زیرا هر برنامه نویس حرفه ایی هم در هر پروژه اش ممکن است چندین بار شکست بخورد . مهم استقامت در مسیر است و استقامت از علاقه می آید 

اگر کارتان تفریحتان و تفریحتان  کارتان باشد میتوانید دنیا را تسخیر کنید زیرا از تمامی موانع رد میشوید .هنگامی که دست رد را با کلمه(نه) به سینتان میکوبند برای شما ، (نه ) حرف آخر محسوب نمیشود . میگردید ،آنقدر میگردید تا راه حل مناسب را پیدا کنید .

برنامه نویسان موفق عاشق کارشان هستند 

تمایل به یادگیری

مدام در حال مطالعه و اضافه کردن به اطلاعاتتان باشیذ ،اطلاعاتی مربوط به حوضه فعالیتتان و یا حتی دیگر اطلاعات بروز دیگر . .

پیشرفت دنیای امروز به سرعت نور میباشد ، هر روز یک دستاورد ، یک اختراع جدید، یک اکتشاف جدید.اگر قرار باشد به اطلاعات امروزتان بسنده کنید از صحنه . بازیه حرفه ایی ها حذف میشوید . از زمان های خالیتان به بهترین نحو ممکن استفاده کنید .داخل ماشین هستید ؟ سرکار میروید ؟ چند دقیقه راه است ؟ 5 دقیقه ؟ 10 دقیقه ؟ نیم ساعت ؟ از زمان استفاده نکنید ، سواستفاده کنید .

ماشینتان را به یک کلاس آموزشی _انگیزشی تبدیل کنید . انسان مانند ماشین یا رباتی میماند که نیاز به سوخت دارد . ذهنتان را تغذیه کنید ، نه به واسطه ی هر آشغالی ، از غذا های سالم  استفاده کنید .

مغز شما مدام در حال کار است اگر سوختی سالم داشته باشد چقدر کارآمد تر میتواند باشد تا سوختی پر از اخبار بد و اعصاب خورد کن که به جای انرژی دادن به شما از شما انرژی بگیرد .

مطالب مثبت ، انژری حرکت به سمت جلو برنامه نویسان حرفه ایی

جشن بگیرید

کار مدام بدون تفریح و سرگرمی ، انسان را کسل و بی حوصله میکند .در طول مسیر باید زمان هایی را به جشن گرفت اختصاص داد . به خودتان در ازای کار های سختی که انجام دادید و حل معادلات پیچیده  پاداش دهید .

این پاداش ها میتوانند از کوچک ترین مسائل مثل بلند شدن از روی صندلی و پیاده روی کردن باشد تا خرید یک لپ تاب .شما بابت دارای هایتان بسیار تلاش کردید پس حقتان است یک لپ تاب  به خودتان هدیه دهید 

مرحله آخر

حالا در قدم آخر این تست رو از خودتون بگیرید ، سعی کنید کاملا با خودتان روراست باشید  حتی اگه از جواب هایتان احساس ناخوشایند دارید 

پ.ن : نمره ایی که از آزمون میگیرید درصد شباهت شما به برنامه نویسان حرفه ای ، موفق و محبوب است . 

نمره ی معیار :77

نتیجه گیری:

حرفه ایی ترین برنامه نویسان هم از ابتدای عمرشان ویا حتی یک شبه موفق نشدند ،  به مرور زمان ، اضافه کردن مهارت های و عادت های لازم  به خودشان باعث شده تا به جایگاه های مورد نظرشان برسند .جایگاهی که سطح انتظار را برای همگان تغییر داده .

درباره‌ی shamim

shamim

همچنین ببینید

برنامه نویسی پایتون

8 مورد از بهترین و پرکاربرد ترین کتابخانه ها در برنامه نویسی پایتون

شاید بتوان گفت (( یکپارچگی )) ، اولین ویژگی است که به هنگام صحبت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + شش =