میزان محبوبیت جاوااسکریپت در سال 2020

کدام زبان برنامه نویسی را برای شروع انتخاب کنیم ؟

وقتی مردم از من می پرسند که چه زبانی را باید یاد بگیرند ، من به آنها می گویم که با JavaScript شروع کنند. چرا؟  جاوااسکریپت زبان برنامه نویسی استاندارد وب است و نرم افزاری که با جاوااسکریپت نوشته میشود برای همه قابل استفاده است.

Software ate the world, the web ate software, and ate the web

با هم میخوانیم:

جاوااسکریپت پرکاربرد ترین زبان برنامه نویسی

روش های زیادی برای رتبه بندی زبان های برنامه نویسی وجود دارد و مهم نیست که زبان برنامه نویسی مورد علاقه ی شما در کدام رتبه قرار دارد ،باید اعتراف کرد که جاوااسکریپت رقیب اصلی تمامی زبان های برنامه نویسی در دنیای واقعی است.

اما آیا زبان های دیگر کتابخانه استاندارد و بهتری ندارند؟ آیا این امر باعث نمی شود که بسته های بیشتری برای جاوااسکریپت لازم باشد؟ این اطمینان رو به تو می دهم که کاملا همینطوره و این ممکن است شامل چند هزار بسته شود. اما ما در مورد چند هزار صحبت نمی کنیم. بیش از 800000 بسته در npm وجود دارد که بیشتر آنها برای استفاده با منبع باز در برنامه های شما موجود است. واضح است که این سلطه چیزهای زیادی نسبت به یک کتابخانه استاندارد دارد.

اگر تمام کد منبع نوشته شده در دهه گذشته را در جمع کنید ، جاوا اسکریپت از همه بیش تر میشود .
این در تعداد بسته های موجود در مخازن بسته زبان های برنامه نویسی منعکس می شود. مدیر بسته استاندارد جاوااسکریپت بسته های بیشتری نسبت به جاوا و PHP دارد:

من اغلب استدلال می کنم که این زبان پرکاربردترین زبان برنامه نویسی در جهان است. این یعنی برنامه نویسان بیش از هر زبان برنامه نویسی دیگر در جهان جاوا اسکریپت می نویسند

برای مثال:من می خواهم نرم افزاری بنویسم که هرکسی بتواند از آن استفاده کند و تقریباً همه کسانی که دارای دستگاه متصل به اینترنت هستند می توانند از برنامه های نوشته شده در جاوااسکریپت استفاده کنند .

این روند در GitHub نیز منعکس شده است:

جاوااسکریپت در GitHub

زبانهای برتر GitHub با گذشت زمان:

پرطرفدارترین زبان ،جاوااسکریپت در درGitHub

بیایید این را با برخی از داده های دیگر تأیید کنیم. همانطور که اشاره کردم ، جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی استاندارد وب است و وب پرکاربردترین پلتفرم محاسباتی است که تاکنون ساخته شده است.
بیش از 1.6 میلیارد وب سایت در جهان وجود دارد که در 95٪ از آنها از جاوااسکریپت استفاده می شود (1.52 میلیارد وب سایت با جاوااسکریپت). به موجب این واقعیت ، تقریباً هر دستگاه محاسباتی که امروزه استفاده می شود ، جاوااسکریپت را اجرا می کند ، از جمله iPhone ، تلفن های Android ، Apple Mac OS ، Microsoft Windows ، Linux ، تلویزیون های هوشمند و غیره.

حدود 800 میلیون دستگاه ویندوز 10 در جهان نصب شده است و تقریبا 800000 برنامه در Windows Store وجود دارد. البته این تعداد برنامه هایی که در ویندوز کار می کنند کاملاً کم است. مدت ها قبل از محبوبیت مفهوم فروشگاه های رسمی برنامه ، توزیع برنامه ویندوز تحت بارگیری مستقیم بود و ویندوز 10 با خوشحالی برنامه هایی را که برای نسخه های قبلی ویندوز نوشته شده اند ، اجرا می کند. این امکان وجود دارد که ویندوز حدود 35 میلیون برنامه را اجرا کند – به زبانهای مختلف نوشته شده و تحت سلطه C ، C ++ ، Visual Basic .NET و C # وجود دارد.

نمودار وسعت کاربرد جاوااسکریپت
وب در مقابل ویندوز ، iOS ، Android با شماره برنامه خام. موارد گمشده برای دیدن نسبت به وب سایت ها بسیار کوچک هستند.

جاوا یکی دیگر از مهمترین مدعیان پرکاربردترین زبان برنامه نویسی است به دلیل این واقعیت که زبان بومی محبوب ترین پلتفرم رایانه های سیار در جهان ، Android است. آیا می خواهید برای تلفن Android یک برنامه بومی بنویسید؟مطمئناً به زبان جاوا نوشته شده و از Android storeنصب خواهد شد.

2.3 میلیارد دستگاه تلفن همراه با Android و برنامه های نوشته شده برای Android وجود دارد. اما فقط 2.1 میلیون برنامه در فروشگاه Android وجود دارد.
آیا می خواهید یک برنامه بومی برای iOS بنویسید؟ حدود 1.8 میلیون برنامه در فروشگاه Apple وجود دارد که بیشتر آنها با Objective C یا Swift نوشته شده اند. این دو زبان برای تسلط بر دومین پلتفرم رایانه های رایانه ای محبوب در جهان رقابت می کنند.

 

سیستم عامل اندروید و ios

زبانهای سمت سرور مطمئناً محبوب هستند ، از جمله Java ، Python ، PHP ، Ruby و Scala ، اما Node.js در سمت سرور نیز بسیار محبوب است که از جاوااسکریپت استفاده می کند.
تقریباً 7 میلیارد دستگاه متصل به IoT devices (اینترنت اشیا)در جهان وجود دارد. سیستم عامل های برتر AWS IoT (C ، JavaScript) و Google Cloud IoT (JavaScript، C، C ++، Go) هستند. زبان های رایج برای برنامه نویسی دستگاه برای اینترنت اشیا شامل C ، C ++ ، JavaScript و Java است. علی رغم تعداد زیاد دستگاه های اینترنت اشیا manufact تولید شده در بازار انبوه ، تعداد سفارش دهندگان برنامه نویسی برای دستگاه های اینترنت اشیا کمتر از برنامه نویسی برای پلت فرم وب وجود دارد و دستوراتی با کد کمتر برای آنها نوشته می شود.

تمام آنچه گفته شد ، برای دهه اول وب سایت ، جاوا اسکریپت بیشتر برای انیمیشن های شناور ماوس و محاسبات کم ، برای تعامل بیشتر وب سایت های استاتیک مورد استفاده قرار گرفت. بیایید فرض کنیم 90 درصد از کل وب سایت هایی که از جاوااسکریپت استفاده می کنند از آن به روشی پیش پا افتاده استفاده می کنند. هنوز 150 میلیون برنامه قابل توجه جاوااسکریپت باقی مانده است:

گستردگی و کارآمدی جاوااسکریپت
وب در مقابل همه موارد دیگر ، با فرض اینکه 90٪ وب سایت ها واجد شرایط "برنامه" نیستند.

حتی اگر تعداد وب را دوباره رقم بزنیم ، بستر وب همچنان بزرگتر از Android و iOS است:

گستردگی و کارآمدی جاوااسکریپت
90٪ وب سایت های دارای JS را قطع کنید ، سپس دوباره اندازه گیری کنید و هنوز بزرگتر از Android + iOS است.

تا بینهایت با جاوااسکریپت

جاوااسکریپت زبانی است که بازار کاری آن بسیار فراتر از امروز و فردا است،کافی است  یکی از ابزارها, فریمورک‌ها و کتابخانه‌های آن را یادبگیرید تا با خیال راحت یک عمر را به یک حرفه اختصاص دهید 

:Node js

Node js پلتفرمی است که برای ساختن اپلیکیشن‌های تحت شبکه‌ی مقیاس پذیر استفاده می‌شود. طبق اعلام stackoverflow, Nodejs در سال 2017 پراستفاده‌ترین تکنولوژی بوده است.

شما با استفاده از node js می‌توانید به راحتی بکند سایت یا اپلیکیشن تحت شبکه‌ی خود را با جاوا اسکریپت بنویسید. همچنین بیش از 350000 پکیج برای node js در دسترس است و هرروز به این تعداد افزوده می‌شود.

جالبتر اینکه وبسایت‌هایی مثل: ebay, پی پال, لینکدین, گوگل, اوبر, گیت هاب و مدیوم تمام یا بخشی از بکند خودرا با node js پیاده کرده اند.

Nodejs برای سرعت و کارآیی بالا, جامعه‌ی کاربری بزرگ و امکان استفاده از جاوااسکریپت در بکند مشهور شده است. اگر آگهی‌ها استخدام داخل کشور را بررسی کنید می‌بینید که هرروز به تعداد شرکت‌ها و افرادی که به متخصص کار با node js نیاز دارند بیشتر می‌شود.

Node js در جاوااسکریپت

:React و Angular

React کتابخانه‌ای است که توسط فیسبوک توسعه داده شده است و رابط کاربری قدرتمند فیسبوک و اینستاگرام را پشتیبانی می‌کند. Angular هم فریمورکی است که گوگل آن‌را توسعه می‌دهد.

طبق گزارش stackoverflow در سال 2017, انگولار دومین و ری اکت چهارمین تکنولوژی پراستفاده در دنیا است.

:React


ری اکت تأثیرگذاری‌اش‌را برای اپلیکیشن‌های پرترافیک اثبات کرده است.در سال اخیر React پرشتاب‌ترین رشد را میان کتابخانه‌های جاوا اسکریپت داشته است. طبق نظرسنجی sitepoint, 38 درصد توسعه دهندگان قصد استفاده از این کتابخانه‌را دارند. میزان رشد استفاده از این کتابخانه هم در ایران بسیار زیاد است. اگر می‌خواهید در چند ماه آینده همچنان حرفی برای گفتن در بازارکار داشته باشید, حتماً شروع به یادگیری react بکنید. دلایل استفاده از react :

1-سبک, کارا, سریع و انعطاف پذیر بودن
2-منابع یادگیری و رفع مشکل خوب و فراوان
3-امکان رندر کردن در سمت سرور
4-پراستفاده بودن و سرعت رشد خیلی زیاد
می‌توانید برای شروع به صفحه‌ی react در گیت هاب مراجعه کنید.

React و جاوااسکریپت

دلایل استفاده از Angular:

 

1-توسعه‌ی وب اپلیکیشن‌های پیشرو
2-امکان توسعه‌ی اپلیکیشن‌های بومی(native)
3-امکان ساخت اپلیکیشن‌های دسکتاپ
4-تولید کدهای بهینه شده از تمپلیت‌ها
5-جامعه‌ی کاربری بالا
6-نیاز فراوان بازار
تبدیل شدن به MEAN Stack Developer
مطمئن‌ترین راه برای افزایش و تضمین درآمد, تبدیل شدن به یک MEAN Stack Developer است. MEAN از اول نام تکنولوژی‌های : Mongo DB, Express.js, Angular JS و Node.js ساخته شده است. در واقع MEAN Stack Developer , یک توسعه دهنده‌ی Full stack است که از مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های برپایه‌ی جاوااسکریپت استفاده می‌کند.

کارکردن هم در سمت کاربر و هم در سمت سرور پول ساز, ولی مشکل است. اگر این توانایی را در خود می‌بینید همین الان کار را شروع کنید. پول زیادی منتظر شماست.

Angular و جاوااسکریپت

:Electron


چه چیزی از این بهتر که می‌توانید با یادگیری جاوااسکریپت همه کاری بکنید؟ به کمک الکترون شما می‌توانید با استفاده از جاوااسکریپت, دسکتاپ اپلیکیشن‌های بومی(native) برای سیستم عامل‌های ویندوز, مک و لینوکس بسازید.

تعداد نرم‌افزارهای ساخته شده با الکترون هرروز بیشتر می‌شود و کمپانی‌های بزرگ شروع به استفاده از آن کرده‌اند. اگر می‌خواهید در دنیای بی‌رحم فریلنسینگ-برنامه‌نویسی زنده بمانید, توصیه می‌کنم که حتماً به یادگیری الکترون بپردازید.

با استفاده از تکنولوژی‌های وب که تا امروز با آنها تنها می‌توانستید وب سایت بسازید, حالا دسکتاپ اپلیکیشن درست کنید.

جاوااسکریپت دنیای نرم‌افزار و وب‌را تسخیر کرده است. اگر می‌خواهید که درآمد خود را تا سال‌های سال تضمین کنید, همین امروز شروع به یادگیری جاوا اسکریپت کنید.

Electronو جاوااسکریپت

نتیجه گیری:

جاوااسکریپت شاید مهم ترین زبان برنامه نویسی نباشد اما  پرکاربرد ترین زبان برنامه نویسی در حال حاضر است که خواهان بسیاری دارد .

پلتفرمی که سال ها بازار کار فوق العاده ایی در سراسر دنیا خواهد داشت .

شاید جزو معدود رشته هایی که به عنوان شغل دوم شروع شود و حقوقتان به دلار باشد و روزی شغل جایگزین شغل اصلیتان شود .

فقط کافی 9 قانون رو رعایت کنی تا به درآمد دلاری برسی!

جاوااسکریپت حد و مرز ،سن و سال نمیشناسد فقط پشتکار و علاقه لازم است تا کدی برای آیندتون بنویسید .

برای یک متخصص همیشه کار هست .

درباره‌ی shamim

shamim

همچنین ببینید

اموزش برنامه نویسی برنامه نویسی و برنامه نویسی غیر حضوری

10 راهکار برای یادگیری برنامه نویسی اصولی

خیلی از افرادی که از رشته های دیگر وارد دنیای برنامه نویسی می شوند در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =