google-site-verification=Riv9zZQzgIUdfgtI0Qd4TrZ_owkXMeiQhiZ_o6wOXqU

16 نکته ضروری عکاسی که هر دانشجوی عکاسی باید بداند🤩

عکاسی دانشجویی و دانشجوی عکاسی و دوربین عکاسی دانشجویی و عکس های خوب

چه به تازگی اولین دوربین DSLR خود را خریداری کرده باشید و بخواهید اصول اولیه را بیاموزید و عکاسی دانشجویی را شروع کنید و چه به دنبال راه های ساده ای برای به روز رسانی مهارت های عکاسی فعلی خود باشید، نکات زیر به شما کمک می کند پایه ای قوی بسازید وهم در پروژه های عکاسی دانشگاه خوب عمل کنید و هم از ان به عنوان دانشجوی عکاسی پول دربیارین ولی با این حال، به خاطر داشته باشید که عکاسی هنری است که هرگز نمی توانید آن را یاد بگیرید ولی می توانید با دیدن نمونه کار زیاد ،یادگیری نکات ضروری و تمرین زیاد مهارت های خود را تقویت کنید و به عکاس ماهر تبدیل بشید بهترین راه برای ادامه پیشرفت این است که اغلب تمرین کنید، مرتکب اشتباه شوید و برای یادگیری از دیگران آماده باشید، خواه آنها عکاسان با سابقه باشند یا تازه وارد در این حرفه حتی بعضی وقت ها می توان از دانشجوی عکاسی هم خیلی چیزها یاد گرفت. در زیر ۱۶ نکته ضروری عکاسی که هر دانشجوی عکاسی باید بداند اورده شده امیدوارم برای شما مفید باشد

انچه در این مقاله می خوانید

1-یاد بگیرید که دوربین خود را به درستی در دست بگیرید

این ممکن است واضح به نظر برسد، اما بسیاری از عکاسان جدید یا دانشجوی عکاسی تازه کار متاسفانه دوربین خود را به درستی در دست نمی گیرند، که این باعث لرزش دوربین و تار شدن تصاویر می شود. البته سه پایه بهترین راه برای جلوگیری از لرزش دوربین است، اما از آنجایی که از سه پایه استفاده نمی کنید مگر اینکه، در شرایط کم نور عکاسی کنید، مهم است که دوربین خود را به درستی نگه دارید تا از حرکت های غیر ضروری جلوگیری کنید و به عنوان دانشجوی عکاسی،عکس های خوبی بگیرید.

با استفاده کردن دوربین مدل گرفتن مخصوص خود را پیدا خواهید کرد فقط باید همیشه آن را با هر دو دست بگیرید. سمت راست دوربین را با دست راست خود بگیرید و دست چپ خود را زیر لنز قرار دهید تا وزن دوربین را تحمل کنید.
هرچه دوربین را به بدن خود نزدیک‌تر نگه دارید، می‌توانید آن را ثابت‌تر نگه دارید. اگر به ثبات بیشتری نیاز دارید، می توانید به دیوار تکیه دهید یا روی زانوهای خود خم شوید و عکس های خوب بگیرید.

عکاسی دانشجویی ودانشجوی عکاسی و عکس های خوب و نکته ضروری عکاسی

2-شروع به عکاسی با فرمت RAW کنید

RAW یک فرمت فایل مانند jpeg است، اما بر خلاف jpeg، به جای فشرده سازی، تمام داده های تصویر ثبت شده توسط سنسور دوربین عکاسی شما را ضبط می کند. هنگامی که با فرمت RAW عکاسی دانشجویی می کنید، نه تنها تصاویر با کیفیت بالاتری دریافت خواهید کرد، بلکه کنترل بسیار بیشتری در پردازش پست خواهید داشت. به عنوان مثال، شما می توانید مشکلاتی مانند نوردهی بیش از حد یا کم نور را اصلاح کنید و مواردی مانند دمای رنگ، تعادل رنگ سفید و کنتراست را تنظیم کنید.
یکی از نکات منفی عکاسی دانشجویی با فرمت RAW این است که فایل‌ها فضای بیشتری را اشغال می‌کنند. علاوه بر این، عکس‌های RAW همیشه به پردازش پست نیاز دارند، بنابراین باید روی نرم‌افزار ویرایش عکس سرمایه‌گذاری کنید تا عکس های خوب به دست اورید
با این حال، در نهایت، عکاسی با فرمت RAW می تواند کیفیت تصاویر شما را تغییر دهد، بنابراین اگر زمان و فضا دارید، قطعا ارزشش را دارد. اگر مطمئن نیستید که چگونه از jpeg به RAW تغییر دهید، راهنمای دوربین عکاسی خود را برای دستورالعمل های دقیق بررسی کنید.

3-مثلث نوردهی را درک کنید

اگرچه در ابتدا کمی دلهره آور به نظر می رسد و مثل درس دانشگاهی به نظر می اید ولی اینطور نیست، مثلث نوردهی به سادگی به سه عنصر مهم نوردهی اشاره دارد. ISO، دیافراگم و سرعت شاتر. هنگامی که در حالت دستی عکاسی دانشجویی می کنید، باید بتوانید هر سه این موارد را متعادل کنید تا عکس های خوب، واضح و با نور خوب بگیرید.
ISO: ISO حساسیت دوربین به نور را کنترل می کند. تنظیم ISO پایین به این معنی است که دوربین نسبت به نور حساسیت کمتری خواهد داشت، در حالی که ISO بالاتر به این معنی است که حساسیت بیشتری نسبت به نور دارد. تنظیم ISO 100 تا 200 معمولاً هنگام عکاسی در فضای باز در طول روز ایده آل است، اما هنگام عکاسی در شرایط کم نور، مانند داخل خانه یا در شب، ایزوی بالاتر از 400 تا 800 یا بالاتر ممکن است ضروری باشد.
دیافراگم: دیافراگم دهانه لنز شما است و میزان عبور نور به سنسور دوربین عکاسی را کنترل می کند. دیافراگم بازتر (که با عدد f کمتر نشان داده می شود) نور بیشتری را از خود عبور می دهد، در حالی که دیافراگم باریک (که با عدد f بالاتر نشان داده می شود) نور کمتری را از خود عبور می دهد. دیافراگم باز زمانی که می خواهید سوژه خود را ایزوله کنید عالی است، اما زمانی که می خواهید کل صحنه در فوکوس باشد، مانند عکس های دانشجویی گروهی ، باید از دیافراگم باریک استفاده کنید.
سرعت شاتر: سرعت شاتر زمان باز ماندن شاتر هنگام گرفتن عکس را کنترل می کند. هرچه شاتر بیشتر باز بماند، نور بیشتری به سنسور دوربین می‌رسد. سرعت شاتر سریع برای عملکرد خوب است، در حالی که سرعت شاتر بیشتر باعث تار شدن حرکت می شود.

4-دیافراگم باز برای پرتره بهترین است

هنگام عکاسی پرتره، چه از افراد و چه از حیوانات، سوژه شما باید کانون اصلی تصویر باشد و بهترین راه برای رسیدن به این هدف استفاده از دیافراگم بازتر است. این کار سوژه شما را واضح نگه می دارد و در عین حال هرگونه حواس پرتی را در پس زمینه محو می کند.
به خاطر داشته باشید که عدد f/ کوچکتر به معنای دیافراگم بازتر است و هرچه دیافراگم بازتر باشد، این اثر چشمگیرتر خواهد بود. برخی از لنزها می توانند تا f/1.2 پایین بیایند، اما حتی دیافراگم f/5.6 نیز می تواند این کار را انجام دهد. برای درک بهتر اینکه چگونه دیافراگم بر تصاویر شما تأثیر می گذارد، به حالت اولویت دیافراگم (Av یا A) بروید و سعی کنید چند عکس با دیافراگم های مختلف بگیرید.

عکاسی دانشجویی ودانشجوی عکاسی و عکس های خوب و نکته ضروری عکاسی

5-دیافراگم باریک برای مناظر بهترین است

عکس‌های منظره به رویکرد متفاوتی نیاز دارند، زیرا همه چیز از صخره‌های پیش‌زمینه گرفته تا کوه‌های پس‌زمینه باید به وضوح در فوکوس باشد. بنابراین هر زمان که در حال عکاسی از صحنه ای هستید که می خواهید همه چیز کاملاً در فوکوس باشد، باید دیافراگم باریک را به جای دیافراگم باز انتخاب کنید.
عدد f/ بزرگتر به معنای دیافراگم باریکتر است، بنابراین بسته به آنچه لنز شما اجازه می دهد، به سمت f/22 یا بالاتر بروید. مجدداً، استفاده از حالت اولویت دیافراگم (Av یا A) به شما این امکان را می دهد که بدون نگرانی در مورد تنظیم سرعت شاتر هر بار، دیافراگم های مختلف را آزمایش کنید.

عکاسی دانشجویی ودانشجوی عکاسی و عکس های خوب و نکته ضروری عکاسی

6-یاد بگیرید که از حالت های اولویت دیافراگم و اولویت شاتر استفاده کنید

اگر می‌خواهید از حالت خودکار خارج شوید، اما هنوز برای تغییر به حالت دستی اعتماد به نفس کافی ندارید، حالت اولویت دیافراگم (A یا Av) و حالت اولویت شاتر (S یا Tv) دو گزینه بسیار مفید هستند که در اکثر دوربین‌ها موجود هستند. و بدون اینکه بیش از حد پیچیده باشد، کنترل بیشتری به شما می دهد.
حالت اولویت دیافراگم به شما امکان می دهد دیافراگم مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس دوربین سرعت شاتر را متناسب با آن تنظیم می کند. بنابراین، برای مثال، اگر در حال عکاسی پرتره هستید و می‌خواهید پس‌زمینه را محو کنید، می‌توانید به سادگی یک دیافراگم باز را انتخاب کنید و به دوربین اجازه دهید سرعت شاتر مناسب را تشخیص دهد.
در حالت اولویت شاتر، سرعت شاتری را که می خواهید استفاده کنید انتخاب می کنید و دوربین دیافراگم را برای شما انتخاب می کند. بنابراین، برای مثال، اگر می‌خواهید یک عکس واضح از مسابقه سگتان به سمت شما بگیرید، می‌توانید سرعت شاتر بالا را انتخاب کنید و به دوربین اجازه دهید دیافراگم را برای شما انتخاب کند.

7-عادت کنید قبل از شروع عکاسی ISO را چک کنید

کشف اینکه به طور تصادفی یک سری عکس های خوب با ISO 800 در یک روز آفتابی روشن گرفته‌اید، می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد، به خصوص اگر عکس‌ها برای ثبت یک مناسبت خاص مانند تولد، سالگرد یا رویداد دیگری گرفته شده باشند که نمی‌تواند ان هارا بازآفرینی کرد.
با این حال، مرتکب شدن این یک اشتباه به اندازه کافی آسان است، بنابراین برای جلوگیری از این غافلگیری ناخوشایند، عادت کنید تنظیمات ISO خود را قبل از شروع عکاسی بررسی و تنظیم مجدد کنید. از طرف دیگر، هر بار که آماده هستید دوربین خود را در کیف خود قرار دهید، عادت کنید که این مورد را مجدداً تنظیم کنید.

عکاسی دانشجویی ودانشجوی عکاسی و عکس های خوب و نکته ضروری عکاسی

8-مراقب فلاش دوربین خود باشید

اگر مراقب نباشید، استفاده از فلاش داخلی دوربین در شب یا در نور کم می‌تواند منجر به اثرات ناخوشایندی مانند قرمزی چشم و سایه‌های خشن شود. به طور کلی، بهتر است ISO را بالا ببرید و عکس‌های پر سر و صدای بیشتری بگیرید تا اینکه از فلاش دوربین استفاده کنید و به طور کلی عکس را خراب کنید.
با این حال، گاهی اوقات ممکن است به سادگی نور کافی وجود نداشته باشد، و اگر نور خارج از دوربین نداشته باشید، چاره ای جز استفاده از فلاش داخلی ندارید. اگر در این موقعیت قرار گرفتید و نمی خواهید عکس های خوب را از دست بدهید، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید. اول از همه، تنظیمات فلاش را در منوی دوربین دانشجویی خود پیدا کنید و تا جایی که می توانید روشنایی را کاهش دهید.
دوم، می توانید سعی کنید نور فلاش را با قرار دادن چیزی روی آن پخش کنید. به عنوان مثال، چسباندن یک تکه کاغذ یا نوار چسب مات روی فلاش می تواند به پخش نور و نرم شدن آن کمک کند. یا می توانید با نگه داشتن کمی مقوای سفید در جلوی سقف، نور را از سقف منعکس کنید.

9-یاد بگیرید که تعادل رنگ سفید را تنظیم کنید

تعادل رنگ سفید می تواند به شما کمک کند رنگ ها را با دقت بیشتری ثبت کنید. انواع مختلف نور ویژگی‌های متفاوتی دارند، بنابراین اگر تعادل رنگ سفید را تنظیم نکنید، رنگ‌ها در عکاسی دانشجویی شما ،ممکن است کمی رنگ آبی، نارنجی یا سبز یا “دما” به خود بگیرند.
البته می‌توان تعادل رنگ سفید را در پردازش پس‌از رفع کرد، اما اگر عکس های خوب زیادی دارید که نیاز به تنظیمات جزئی دارند، می‌تواند کمی خسته‌کننده شود، بنابراین بهتر است این مورد را درست در دوربین عکاسی قرار دهید. برخی از تنظیمات استاندارد تعادل سفیدی که در دوربین عکاسی خود مشاهده خواهید کرد عبارتند از: توازن سفید خودکار، نور روز، ابری، فلاش، سایه، فلورسنت و تنگستن.
هر یک از این نمادها با نماد متفاوتی نشان داده شده است، بنابراین اگر مطمئن نیستید کدام یک است، دفترچه راهنمای دوربین عکاسی خود را بررسی کنید. تراز سفیدی خودکار در برخی موقعیت ها خوب عمل می کند، اما به طور کلی بهتر است تنظیمات را با توجه به نوع نوری که در آن عکس می گیرید تغییر دهید و عکس های خوب بگیرید.

10-با پرسپکتیو یا چشم انداز بازی کنید

بهترین راه برای خلاقیت بیشتر در عکاسی دانشجویی، آزمایش پرسپکتیو است. هنگامی که از زاویه ای متفاوت به آن نزدیک می شوید، دقیقاً یک صحنه اغلب می تواند بسیار متفاوت به نظر برسد، و گرفتن سوژه از بالا یا پایین ممکن است کل احساس یک عکس را تغییر دهد.
البته، هر زاویه ای برای هر عکسی کار نمی کند، اما اگر آزمایش نکنید، هرگز نمی دانید چه چیزی کار می کند و چه چیزی خوب نیست. هنگام عکاسی از حیوانات یا کودکان، می توانید سعی کنید به سطح آنها پایین بیایید و جهان را از چشم آنها تماشا کنید. اگر در حال عکاسی پرتره هستید، چرا روی یک نیمکت بایستید و سوژه خود را از بالا عکاسی نکنید؟

عکاسی دانشجویی ودانشجوی عکاسی و عکس های خوب و نکته ضروری عکاسی

11-قانون یک سوم را درک کنید

قانون یک سوم بر این ایده استوار است که تصاویر به طور کلی زمانی که در مرکز قرار ندارند جالب تر و متعادل تر هستند. شبکه ای را تصور کنید که روی تصاویر شما با دو خط عمودی و دو خط افقی قرار گرفته است که تصویر را به 9 بخش مساوی تقسیم می کند.
اگر به جای قرار دادن سوژه یا عناصر مهم صحنه در مرکز عکس، از قانون یک سوم پیروی می‌کردید، آنها را در امتداد یکی از چهار خط یا در نقاطی که خطوط تلاقی می‌کنند قرار دهید. برخی از دوربین‌ها حتی یک گزینه شبکه‌ای دارند که می‌توانید آن را روشن کنید، که اگر هنوز در حال یادگیری عکاسی دانشجویی هستید، می‌تواند مفید باشد.
البته، عکاسی تماماً در مورد خلاقیت و بیان شخصی است، بنابراین ممکن است گاهی اوقات تصمیم بگیرید که این قانون را زیر پا بگذارید و نقاط مورد علاقه خود را در جای دیگری از عکس خود قرار دهید. این کاملاً خوب است، اما قبل از شروع به شکستن این قانون، مهم است که آن را درک کنید و عادت داشته باشید که آگاهانه در مورد نقاط مورد علاقه و جایی که می خواهید آنها را قرار دهید فکر کنید. ما همچنین برای بهبود عکاسی لیستی از تکنیک های ترکیب بندی اماده کنید و بیشتر مطالعه کنید.

12-چشم ها باید همیشه در کانون توجه باشند

هنگام عکاسی پرتره، روی یک ناحیه بسیار کوچک فوکوس می‌کنید، بنابراین مهم‌تر از همیشه است که یک تصویر واضح و زیبا بگیرید. چشم ها به طور خاص یکی از ویژگی های مهم چهره هستند و اغلب اولین چیزی هستند که مردم به آن نگاه می کنند، به خصوص وقتی صحبت از نمای نزدیک و عکس های سر و عکس های خوب به میان می آید.
با در نظر گرفتن این موضوع، چشمان سوژه شما باید نقطه تمرکز اصلی شما باشد. برای اینکه هر دو چشم را زیبا و شفاف کنید، یک نقطه فوکوس را انتخاب کنید و آن را به سمت یکی از چشم ها بگیرید. هنگامی که چشم اول فوکوس شد، دکمه شاتر را تا نیمه پایین نگه دارید و دوربین را کمی حرکت دهید تا عکس را دوباره ترکیب کنید و چشم دوم را نیز در بر گیرد.

عکاسی دانشجویی ودانشجوی عکاسی و عکس های خوب و نکته ضروری عکاسی

13-به پس زمینه توجه کنید

به‌طور کلی، پس‌زمینه باید تا حد امکان ساده و بدون شلوغی باشد تا توجه بیننده را از موضوع اصلی عکس دور نکند. رنگ‌های بی‌صدا و الگوهای ساده معمولاً به خوبی کار می‌کنند، زیرا نمی‌خواهید بینندگان بیشتر از مدل شما به ساختمان رنگارنگ یا برج کلیسا در پس‌زمینه علاقه مند شوند.
رفع یک پس‌زمینه حواس‌پرتی می‌تواند به سادگی حرکت سوژه یا تغییر زاویه باشد، اما اگر این کار مؤثر نبود، ممکن است با استفاده از دیافراگم بازتر و نزدیک‌تر شدن به سوژه، آن را مبهم کنید. با این حال، هر زمان که می توانید، سعی کنید پس زمینه را خنثی نگه دارید، به خصوص اگر سوژه خود را در کنار عکس قرار دهید و پس زمینه بسیار قابل مشاهده باشد. با راهنمای ما برای عکاسی مینیمالیستی، نکات بیشتری را بیابید.

14-روی سه پایه سرمایه گذاری کنید

اگر می‌خواهید در نور کم عکس‌هایی واضح بگیرید بدون اینکه ISO را زیاد کنید، سه پایه یکی از لوازم جانبی ضروری است. همچنین به شما امکان می دهد عکاسی دانشجویی با نوردهی طولانی را تجربه کنید، جایی که شاتر را برای چند ثانیه یا حتی چند دقیقه در یک زمان باز می گذارید، که می تواند جلوه های شگفت انگیزی را هنگام عکاسی از مناظر شهری یا رودخانه ها و آبشارها ایجاد کند.
هنگام خرید اولین سه پایه خود، مواردی مانند وزن، ثبات و قد را باید در نظر بگیرید. وزن مهم است زیرا سه پایه را با خود حمل می کنید و به عنوان دانشجوی عکاسی چیز خیلی سنگین نمی خواهید، اما همچنین باید به اندازه کافی پایدار باشد تا از دوربین دانشجویی شما و لنزهایی که می خواهید استفاده کنید پشتیبانی کند. شما می توانید در مورد آنچه که ما برای ارتقاء تجهیزات عکاسی دانشجویی خود توصیه می کنیم با وبلاگ ما بیشتر بشنوید.

عکاسی دانشجویی ودانشجوی عکاسی و عکس های خوب و نکته ضروری عکاسی

15-انتخابی باشید

درک این نکته مهم است که هر دانشجوی عکاسی و عکاس، صرف نظر از اینکه چقدر با تجربه یا با استعداد باشد، عکس های خوب می گیرد. با این حال، دلیل اینکه نمونه کارها آنها بسیار چشمگیر است این است که آنها فقط بهترین کارهای خود را به نمایش می گذارند. آنها با ده عکس از یک صحنه تقریباً یکسان شما را خسته نمی کنند.
بنابراین اگر می‌خواهید هنگام اشتراک‌گذاری عکس‌هایتان در فیس‌بوک، اینستاگرام یا سایت‌های اشتراک‌گذاری عکس، کارتان برجسته شود، سعی کنید آن را به چند عکس بسیار خوب از هر عکاسی محدود کنید. ممکن است عکس های خوب زیادی در جشن تولد دوستتان یا برای پروژه دانشگاه گرفته باشید، اما با نمایش همه آنها، پنج یا ده عکس واقعا عالی که گرفته اید را پنهان می کنید.
نگاهی به راهنمای ما برای ایجاد نمونه کارهای خود بیندازید

16-از اشتباهات خود درس بگیرید

دریافت بیش از حد نوردهی، تار یا ترکیب بد عکس‌ها می‌تواند ناامیدکننده باشد، اما به جای اینکه اجازه دهید چنین عکس‌هایی شما را دلسرد کنند، از آنها به عنوان یک ابزار یادگیری استفاده کنید. دفعه بعد که عکس بدی گرفتید؛ بلافاصله دکمه حذف را فشار ندهید. درعوض، مدتی را صرف مطالعه عکس کنید تا متوجه شوید چه مشکلی پیش آمده و چگونه می‌توانید آن را بهبود ببخشید.
اغلب اوقات راه حل ساده ای مانند امتحان یک ترکیب بندی متفاوت یا استفاده از سرعت شاتر بیشتر وجود خواهد داشت، اما در صورت مشاهده هر گونه مشکل مکرر، این فرصت را خواهید داشت تا در مورد جنبه های خاص عکاسی مطالعه کنید و نقاط ضعیف خود را تقویت کنید. .

و این بود ۱۶ نکته ضروری عکاسی که هر دانشجوی عکاسی باید بداند امیدوارم برای شما مفید بوده باشه در این متن سعی کردم مهم ترین نکات رو برای دانشجویان عکاسی و عکاسان تازه کار بگم  و همجنین اگر  هنوز دوربین عکاسی مناسب خودتان را انتخاب نکردین می توانید بخش راهنمای خرید دوربین عکاسی را چک کنید و اگر هم دانشجو هستید می توانید راهنمای خرید دوربین عکاسی دانشجویی را هم مطالعه کنید. الان نوبت شماست که دوربین مناسب خود را در دست بگیرید و این نکات رو خوب یاد بگیرید و تمرین کنید و یادتون نره اگر تمرین نکنید هیچ نکته ای برای شما فایده نخواهد داشت پس دست به کار بشید و شروع کنید😉

درباره‌ی farnaz mogherri

farnaz mogherri

همچنین ببینید

دوربین عکاسی و عکاسی در سفر و بهترین نکات عکاسی در سفر

12 نکته شگفت انگیز عکاسی در سفر

برای بسیاری از ما، رفتن به سفر به این معنی است که امیدواریم با عکس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *