راهنمای بازارکار و درآمد آموزش برنامه نویسی پایتون (( ۲۰۲۱ ))

پایتون ، آموزش برنامه نویسی پایتون ،

در عصر امروز ، پیشرفت تکنولوژی سبب گرایش و میل بیشتر افراد به یادگیری برنامه نویسی شده است و این موضوع ریشه در وجود کدهای برنامه نویسی در وسایل و امکاناتی دارد که روزانه با آنها سروکار داریم . به همین علت با گذشت زمان ، درآمد برنامه نویسان به شدت افزایش یافته است . زبان پایتون ، یکی از بهترین و شیرین ترین زبان های برنامه نویسی می باشد که به کمک آن می توان به درآمد بسیار مناسبی دست یافت. یادگیری آسان و در عین حال بازدهی بالای آن توجه بسیاری از برنامه نویسان را به خود جلب نموده و به همین  علت مجموعه و‌ آکادمی های بسیاری ، آموزش برنامه نویسی پایتون را در اولویت خود قرار داده اند.

 

مقدمه کوتاهی بر پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی تفسیر شده می باشد. منظور از تفسیر شده ،  اجرا شدن بیشتر دستورات به شکلی مستقیم و بدون کامپایل کردن مفسر می باشد . چند منظورگی و وجود کدهای بسیار خوانا در آن از دیگر ویژگی های پایتون می باشد. این زبان برنامه نویسی مجهز به سیستمی پویا است که می تواند حافظه خود را به شکل خودکار مدیریت کند و از پارادایم های چندگانه برنامه نویسی پشتیبانی کند. شاید یکی از مهمترین ویژگی های پایتون ، عمومی بودن آن می باشد ، بدین معنی که علاوه بر توسعه وب می تواند برای دیگر حوزه های برنامه نویسی و نرم افزار مورد استفاده قرار گیرد. از این رو آموزش برنامه نویسی پایتون و بازارکار آن به مسئله ای مهم تبدیل شده است .

ویژگی های زبان پایتون

مهم ترین و اولین ویژگی پایتون (( سادگی و یادگیری آسان )) آن می باشد. همین ویژگی سبب تبدیل پایتون به یکی از بهترین گزینه ها برای پرداختن به آموزش برنامه نویسی پایتون شده است . اما آسان بودن پایتون به معنای ضعیف بودن آن نیست بلکه محیط پایتون به گونه ایست که در یک ترکیب فضای سفید و عبارات رایج ، باعث کاهش بسیاری از کدهای اضافه و بازنویسی ها می شود. همین امر سبب می شود که برنامه نویس با نوشتن کدهای کمتر ، کارهای بیشتری به نسبت (( ++C )) یا (( PHP )) انجام دهد.

از دیگر ویژگی های این زبان می توان به متن باز بودن یا (( Open source )) بودن آن اشاره کرد ، بدین معنا که با استفاده از پایتون ، می توان به مستندات طراحی ، کد منبع و محتوای آن دسترسی داشت. این ویژگی سبب شده است که نواقص و باگ های (( Bug )) احتمالی موجود در این زبان برنامه نویسی به سرعت برطرف شوند. علاوه بر آن وجود کتابخانه های متعدد نیز کار را برای برنامه نویسان بسیار ساده نموده است . همین ویژگی برجسته پایتون ، سبب استفاده بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها از آن و روی‌ آوری آن ها به آموزش برنامه نویسی پایتون  شده است و طی این روند ، بازار کار پایتون روز به روز گسترده تر می شود.

همانگونه که در ابتدا اشاره شد ، چند منظورگی این زبان راه را برای استفاده در اهداف و وظایف گوناگون هموار کرده است . همین امر سبب شده است که برنامه نویسان پایتون تنها با دانستن یک زبان ، در زمینه و حوزه های مختلفی مشغول به کارشوند و تنها خود را محدود به یک مورد خاص نکند. این تنوع بازار کار ، یادگیری و آموزش برنامه نویسی پایتون را در اولویت توسعه دهندگان قرار داده است . از جمله این زمینه ها می توان به ساخت و توسعه برنامه های کاربردی ، برنامه نویسی محاسباتی ، سخت افزار و نرم افزار اشاره کرد.

زبان های برنامه نویسی ممکن است در طبقه بندی های مختلفی قرار گیرند. این طبقه بندی بر اساس ویژگی های هرکدام می باشد که اصطلاحا به آن (( پارادایم های برنامه نویسی )) ( Programming paradigms ) می گویند. پایتون نیز یک زبان برنامه نویسی چند پارادایمی می باشد و متشکل از ۴ پارادایم اصلی و مهم یعنی (( دستوری )) ، (( رویه ای )) ، (( تابعی )) و (( شی گرا )) می باشد. این ویژگی این امکان را به برنامه نویس می دهد که بتواند به راحتی از انواع پارادایم ها استفاده کرده و درآمد خود را افزایش دهد ، به همین علت همواره در نقشه راه آموزش برنامه نویسی پایتون بر یادگیری پارادایم های آن ، تاکید شده است .

پایتون ، آموزش برنامه نویسی پایتون ، زبان پایتون

برخی دیگر از مزایای پایتون

 

 • پشتیبانی از شی گرایی و ساختار تابعی
 • پشتیبانی خودکار از مجموعه زباله روبی
 • استفاده همزمان به دو شکل (( script )) و (( Byte-Code ))
 • کارایی در حوزه های وسیع تری نظیر ماشین لرنینگ و هوش مصنوعی
 • انعطاف پذیری و تعامل با دیگر زبان های برنامه نویسی که لازم است در آموزش برنامه نویسی پایتون به آن ها اشاره گردد.
 • پشتیبانی از ماژول ها و پکیج های مختلف که ساختاری ماژولاری به پایتون می بخشند و امکان استفاده مجدد کد را فراهم می کند.

کاربردهای زبان پایتون

 

 • توسعه نرم افزارهای تحت وب (( web development ))
 • علم داده ای (( Data science )) که شامل یادگیری ماشین (( Machine learning )) ، تحلیل داده (( Data Analysis )) و بصری سازی داده (( Data Visualization ))
 • اسکریپت نویسی (( scripting ))
 • آموزش برنامه نویسی پایتون و برنامه های تعبیه شده یا (( Embedded Applications ))
 • ساخت پروتوتایپ های متفاوت
 • ساخت وب اپلیکیشن
 • توسعه بازی
 • آموزش پایتون و کاربرد آن در حوزه توسعه نرم افزارهای دسکتاپ
 • صنعت اشیا و تجارت الکترونیک
 • کاربرد پایتون در حوزه فناوری های مالی یا فاین تک (( Financial Technology ))
 • کاربرد پایتون خاکستری در هک و تست نفوذ

 

درآمد و حوزه های کاری آموزش برنامه نویسی پایتون

 

یکی از نگرانی های برنامه نویسان ، وضعیت بازارکار و میزان حقوق آن می باشد. مهم ترین مسئله ای که در این زمینه وجود دارد ، میزان مهارت و تسلط برنامه نویس می باشد. نگرش بسیاری از افراد این است که اگر برنامه نویس شوند ، تنها در حوزه های وب ، دسکتاپ ، موبایل و‌یا باری مشغول به کار خواهند شد ، این دیدگاه تا حدودی درست است اما زبان و آموزش برنامه نویسی پایتون در این زمینه بسیار متمایز تر از سایر زبان های برنامه نویسی عمل می کند. ممکن است افراد گمان کنند که تنها بتوانند در حوزه آموزش برنامه نویسی پایتون مشغول به کار شوند اما بدین گونه نیست . برنامه نویسان پایتون می توانند با تسلط بر آن علاوه بر آموزش برنامه نویسی پایتون ، در نقش های شغلی گوناگونی قرار گیرند. مانند :

بسیاری از شرکت های بزرگ به دنبال افرادی هستند که بتواند عمل غربالگری و تمایز داده ها را به خوبی انجام دهد. در پایتون به علت وجود کتابخانه های محبوبی نظیر (( SciPy)) و (( Pandas )) این شغل به خوبی می تواند فرصت را در اختیار برنامه نویسان پایتون قرار دهد.

 

نقش مدیر محصول ، تحقیق و بررسی ویژگی های جدید کاربر ، یافتن خلل های بازار و برطرف نمودن آن ها و استدلال در خصوص چرایی و علت تغییر یا تولید یک محصول خاص می باشد. این اقدامات نیز به علت ویژگی خودکار سازی و گزارش و تجزیه و تحلیل داده ها در پایتون ، برنامه نویسان پایتون را در اولویت قرار داده و شرکت ها را به آموزش برنامه نویسی پایتون مجاب نموده است .

شاید بالاتر از حوزه آموزش برنامه نویسی پایتون ، اشتغال به عنوان یک توسعه دهنده برای شخصی که تسلط کافی به پایتون داشته باشد ، یکی از پردرآمدترین بخش ها باشد. برخی از بخش های کاری یک توسعه دهنده به شرح زیر می باشد :

 • برطرف نمود مشکلات امنیتی
 • بهینه کردن الگوریتم های داده
 • کدنویسی و برنامه نویسی
 • طراحی و توسعه وب سایت

البته این موضوع بدین معنی نیست که تنها به وسیله پایتون این اقدامات صورت میگیرند ، بلکه پایتون به مشابه یک محور در راس تمام زبان ها قرار میگیرد.

در صورتی که به عنصر انعطاف پذیری اعتقاد دارید و ساعت های کاری بالا و دائما پشت یک میز نشستن و در حال رفت و آمد بودن را نمی پسندید ، فریلنسری می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. راه ورود به این دنیا هم استفاده از بسترهایی می باشد که برنامه نویسان و کارفرما ها را به یکدیگر متصل می کند. در سیستم هایی مانند (( Freelancer )) و (( Fiverr )) می توانید انبوهی از پروژه ها را پیدا کنید و با بارگذاری چند نمونه کار توجه کارفرمایان را به خود جلب کرده و درآمد دلاری برای خود ایجاد کنید.

علاوه بر آن می توانید با ایجاد یک سایت یا صفحه در شبکه های مجازی ، تجربیات و نمونه کارهای خود را به اشتراک بگذارید و کارفرمایان بالقوه را به خود جذب کنید.

بازار کار و آموزش برنامه نویسی  پایتون در جهان

 

هر ساله ، شرکت های آماری دنیا ، اقدام به بررسی داده ها و وضعیت بازار می کنند و لیستی از بهترین و پولسازترین مهارت ها را منتشر می کنند. در این میان مهارت هایی نظیر علم داده ، مهندسی نرم افزار ، توسعه وب و بازاریابی دیجیتال ، جز پنج مهارت اصلی قرار گرفتند که از محبوبیت بیشتری در میان افراد برخوردار هستند. بر هیچکس پوشیده نیست که پایتون در کلیه موارد یاد شده نقشی مهم و اساسی را ایفا می کند و به طور خاص در زمینه هوش مصنوعی ، محاسبات علمی و علم داده ، پیشتاز زبان های برنامه نویسی است .  گزارشی در خصوص بهترین و پردرآمدترین زبان های برنامه نویسی منتشر شده است که در آن پایتون و اهمیت آموزش برنامه نویسی پایتون در حوزه های مختلف ، بسیار عملکرد مثبتی داشته و این مهم خود ، گستردگی بازار کار و سطح درآمد برنامه نویس پایتون در ایران و جهان را نشان می دهد.

در اینجا لیستی از بزرگترین شرکت هایی که در حوزه تکنولوژی از آموزش برنامه نویسی پایتون و این زبان استفاده می کنند برای شما عزیزان آورده شده است که می توانید برای استخدام یا آموزش برنامه نویسی پایتون ، رزومه خود را ارسال کنید.

بزرگترین سرویس اشتراک عکس و ویدیو در دنیا با بیش از یک میلیارد کاربرد که تحت فریم ورک جنگو (( Django )) پایتون پیاده سازی شده است .

 

معروف ترین و محبوب ترین موتور جستجوگر که از پایتون در طراحی محصولات خود استفاده نموده است .

یکی از بهترین سرویس های اشتراک موسیقی که در بک اند خود از زبان پایتون استفاده می کند.

پلتفرم بسیار هوشمند در زمینه حمل و نقل که کاربران میلیونی دارد. یکی از هسته های اصلی این شرکت پایتون می باشد.

معروف ترین سرویس میزبانی فایل و حافظه ابری که از پایتون در کد نویسی و توسعه خود استفاده می کند.

بازار کار پایتون و آموزش برنامه نویسی پایتون در ایران

 

همانگونه در بخش قبل به آن اشاره شد ، بازار کار پایتون در جهان بسیار گسترده است و دائما در حال افزایش است . متاسفانه هیچ منبع رسمی ای در خصوص بازار کار و سطح درآمد برنامه نویسان پایتون ، آمار دقیقی از فرصت های شغلی مرتبط با برنامه نویسی و علی الخصوص آموزش برنامه نویسی پایتون ارائه نکرده است . اما می توان به مراجعه به وب سایت های کاریابی ، فرصت های شغلی و حقوق پیشنهادی آن ها را مشاهده نمود. به همین علت ، این تفکر که بازار کار پایتون تنها به حوزه آموزش برنامه نویسی پایتون محدود می شود کاملا نادرست است و فرصت های شغلی بسیاری در این میان وجود دارد.

 

پایتون ، آموزش برنامه نویسی پایتون ، زبان پایتون

مقایسه درآمد برنامه نویسان پایتون در ایران و جهان

 

طبق آمارهای منتشر شده در سایت های کاریابی خارجی ، مشاغلی که همزمان با درآمد بالا ، فرصت های شغلی متعددی داشته اند ، عبارتند از : مهندس هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ ، تحلیل گر داده ، مهندس و توسعه دهنده نرم افزار ، تحلیلگر امنیت اطلاعات مدیر IT ، توسعه دهنده وب ، مدیر شبکه و سیستم و توسعه دهنده موبایل اپ ، شغل هایی که در تمامی آن ها آموزش برنامه نویسی پایتون و به طور خاص توسعه دهنده پایتون ، جزو پر درآمد ترین عضو این مجموعه ها می باشد.

میانگین حقوق برنامه نویسان پایتون در جهان علاوه بر موارد یاد شده ، به کشور نیز بستگی دارد. به عنوان مثال میانگین حقوق یک برنامه نویس پایتون در آمریکا بیش از دیگر کشورها می باشد اما به طور کلی این  رقم در تمامی کشورهای جهان از حدود ۵۹٫۰۰۰ دلار الی ۱۴۵٫۰۰۰ متغیر است.

در خصوص درآمد برنامه نویسان پایتون در ایران ، همانگونه که گفته شد منبع رسمی ای وجود ندارد اما براساس آمارهای منتشره در سایت های کاریابی ، می توان اظهار نمود که سقف مشخصی برای برنامه نویسان مبتدی یا با تجربه وجود ندارد و این رقم بسته به نوع پروژه ، شرکت ، جایگاه و … از حداقل ۸ تا حتی بیست و پنج میلیون تومان در ماه یا بیشتر نیز می رود. این در حالی است که برنامه نویسان مبتدی و متوسط این زبان بنا به آموزش برنامه نویسی پایتون های گذرانده ، از حداقل  ۲ میلیون تومان شروع شده و تا ۸ نیز پیش می رود.

جمع بندی

پایتون یک زبان برنامه نویسی آسان ، رایگان ، متن باز و چند منظوره می باشد که امکانات بسیار فراوانی را در اختیار کاربران قرار می دهد. محبوبیت این سبب شده بسیاری از توسعه دهندگان و برنامه نویسان به آموزش برنامه نویسی پایتون در حوزه های مختلف روی آورند و در نتیجه پایتون همگام با فناوری های روز به پیش می رود و جامعه کاربران بسیار گسترده ای در اختیار خود دارد. شرکت های بسیاری خواهان برنامه نویسان پایتون هستند و آموزش برنامه نویسی پایتون را در اولویت خود قرار داده اند. بازارکار و سطح درآمد برنامه نویسان پایتون بسته به کشور ، مهارت و تجربه متفاوت است و با این حال درآمد بسیار مناسبی را در هر دو سطح داخلی و خارجی برای توسعه دهندگان پایتون به ارمغان می آورد. بنابراین حتی اگر در برنامه نویسی مبتدی و تازه کار هستید ، می توانید از طریق دوره آموزش پایتون مجموعه هایپر کیوسک به مهارت و تسلط کافی دست پیدا کرده و در بازار کار گسترده این زبان محبوب مشغول به کار شوید.

درباره‌ی میثم وحدتی نیا

میثم وحدتی نیا

همچنین ببینید

پایتون چیست

پایتون چیست ؟ نیم نگاهی به پایتون ((2021))

امروزه با افزایش تعداد زبان های برنامه نویسی و کاربردهای مختلف آن ، تمایل افراد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =