google-site-verification=Riv9zZQzgIUdfgtI0Qd4TrZ_owkXMeiQhiZ_o6wOXqU

راهنمای سرعت شاتر برای دانشجوی عکاسی 😍

سرعت شاتر و نکات عکاسی دانشجویی و سرعت شاتر برای دانشجو و بهترین نکات سرعت شاتر

اگر می‌خواهید کنترل بیشتری بر تصاویر خود داشته باشید و بدون توجه به شرایط نوری یا چیزی که عکاسی می‌کنید، عکس‌های واضحی دریافت کنید، به سراغ سرعت شاتر بروید.
بنابراین سرعت شاتر دقیقاً چیست و چگونه بر عکس های شما تأثیر می گذارد؟
هر دوربین دارای یک شاتر فیزیکی است که هنگام عکسبرداری باز و بسته می شود تا حسگر را در معرض نوری قرار دهد که از لنز عبور می کند. بنابراین سرعت شاتر یا زمان نوردهی مدت زمان باز ماندن این شاتر و میزان نور به سنسور را کنترل می کند.
همراه با دیافراگم و ISO، سرعت شاتر نیز یکی از سه عنصر نوردهی است، بنابراین درک اینکه چگونه بر عکس‌های شما تأثیر می‌گذارد، به شما که دانشجوی عکاسی هستید کمک می‌کند تا عکاسی خود را به سطح بالاتری ببرید. با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا چند نکته مهم وجود دارد که باید در مورد سرعت شاتر بدانید پس تا اخر با مقاله هایپرکیوسک با راهنمای سرعت شاتر برای دانشجوی عکاسی همراه باشید 😊 

سرعت شاتر بر حسب ثانیه و کسری از ثانیه اندازه گیری می شود

برای اینکه بتوانید سرعت شاتر خود را به طور مؤثر کنترل کنید و نتایج مورد نظر خود را به دست آورید، باید بدانید که چگونه سرعت شاتر اندازه گیری و نمایش داده می شود. هنگامی که سرعت شاتر کمتر از یک ثانیه است، و معمولاً زمانی که دوربین خود را در دست می گیرید، خواهد بود، در کسری از ثانیه اندازه گیری می شود.
بنابراین سرعت شاتر را از 1/4 که یک ربع ثانیه است تا 1/250 که یک دویست و پنجاهم ثانیه است می بینید. این روزها، اکثر دوربین‌های DSLR می‌توانند تا سرعت شاتر سریع‌تر تا 1/8000 ثانیه یا بیشتر بالا بروند.
سرعت شاتر آهسته‌تر را می‌توان در ثانیه اندازه‌گیری کرد و طولانی‌ترین سرعت شاتر برای اکثر دوربین‌های DSLR حدود 30 ثانیه است، اگرچه نوردهی طولانی‌تر با رها کردن شاتر از راه دور امکان‌پذیر است.

سرعت شاتر سریع حرکت را منجمد می کند

وقتی می‌خواهید حرکت را ثابت کنید و عکس‌های اکشن واضح و با فوکوس خوبی بگیرید، چه در حال عکاسی از یک رویداد ورزشی، یک کودک در حال بازی یا یک حیوان در طبیعت هستید. باید از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید.
اینکه چقدر باید سریع باشد به موقعیت بستگی دارد، اما معمولاً برای مواردی مانند دوندگان , رویدادهای ورزشی و اقدامات سریع‌تری مانند پرواز پرنده یا ماشین در حال رانندگی باید بیش از 1/500 باشد

سرعت شاتر و سرعت شاتر برای دانشجو و نکات عکاسی دانشجویی

سرعت شاتر پایین، تاری حرکت را ثبت می کند

اگرچه عکس‌های شارپ در عکاسی عادی هستند، اما برخی موقعیت‌ها وجود دارد که شما واقعاً می‌خواهید حرکت را ثبت کنید تا به تصویر حس حرکت بدهید یا جلوه‌های هنری دیگری مانند مسیرهای نورانی یا آب تار ایجاد کنید.
چند راه مختلف برای افزودن تاری حرکتی به تصویر وجود دارد، که از جمله آنها می توان به سوژه متحرک، استفاده از نوردهی طولانی تر یا بزرگنمایی عمدی دوربین در طول نوردهی اشاره کرد.
پانینگ تکنیکی است که به شما امکان می دهد سوژه را نسبتاً واضح نگه دارید در حالی که پس زمینه را محو کنید تا حس سرعت را به عکس اضافه کنید. برای اینکه کار کند، باید سرعت شاتر آهسته‌تری را انتخاب کنید، معمولاً در حدود 1/30 یا 1/40، و سپس سوژه را در حین حرکت با دوربین دنبال کنید.

نکات عکاسی دانشجویی و سرعت شاتر و سرعت شاتر برای دانشجو

لنزهای بلندتر به سرعت شاتر بالاتری نیاز دارند

اگر لنزهای تله فوتو دارید، ممکن است قبلاً متوجه شده باشید که گرفتن تصاویر شارپ و با فوکوس خوب، به خصوص در فواصل کانونی بلندتر، دشوارتر است. این معمولاً به لرزش دوربین مربوط می شود زیرا ثابت نگه داشتن دوربین تقریباً غیرممکن است.
بنابراین اگر از لنزهای 600 میلی‌متری استفاده می‌کنید، برای مثال، باید از سرعت شاتر بسیار بالاتری نسبت به زمانی که از لنزهای 35 میلی‌متری استفاده می‌کردید استفاده کنید. یکی از ترفندها برای درست کردن آن، پیروی از قانون 1/فاصله کانونی است که بیان می‌کند سرعت شاتر شما باید همیشه از فاصله کانونی لنزتان سریع‌تر باشد. بنابراین وقتی از یک لنز 300 میلی‌متری استفاده می‌کنید و دوربین را در دست می‌گیرید، سرعت شاتر شما باید حداقل 1/300 یا بیشتر برای عکس‌های واضح باشد.

سرعت شاتر کمتر به سه پایه نیاز دارد

سرعت شاتر و نکات عکاسی دانشجویی و سرعت شاتر دانشجویی

اگر علاقه مند به آزمایش با نوردهی طولانی تر هستید، به یک سه پایه نیاز دارید، به خصوص اگر از لنز تله فوتو نیز استفاده می کنید. این به این دلیل است که لنزهای تله فوتو سنگین تر هستند و ثابت نگه داشتن آنها دشوارتر است، ناگفته نماند که معمولاً حداکثر دیافراگم آهسته تری نیز دارند.
یک سه پایه دوربین را در طول مدت نوردهی ثابت نگه می دارد، چه سرعت شاتر شما 1 ثانیه باشد یا 30 ثانیه. سه‌پایه‌ها می‌توانند برای سوژه حرکتی نیز مفید باشند، زیرا سه‌پایه دوربین را مستقیم و ثابت نگه می‌دارد، حتی زمانی که آن را برای دنبال کردن سوژه خود حرکت می‌دهید.

نحوه پیدا کردن سرعت شاتر

اغلب اوقات پیدا کردن سرعت شاتری که دوربین روی آن تنظیم شده است کار نسبتا آسانی است. در دوربین‌هایی که بالای آن‌ها پنل نمایشگر وجود دارد معمولا سرعت شاتر در گوشه‌ی بالا سمت چپ دیده می‌شود. اما در صورتی که بالای دوربین شما پنل نمایشگر وجود ندارد، زمانی که از منظره‌یاب استفاده می‌کنید معمولا می‌توانید سرعت شاتر را در گوشه پائین سمت چپ ببینید. همچنین این مقدار ممکن است از طریق نمایشگر اصلی دوربین هم قابل مشاهده باشد. در نظر داشته باشید که در اکثر دوربین‌ها سرعت شاتر به صورت کسری از ثانیه نمایش داده نمی‌شود و اغلب به صورت یک عدد کامل دیده می‌شود. در مواقعی که سرعت شاتر بیشتر یا مساوی با یک ثانیه است شما چیزی مثل 1” یا 5” را مشاهده می‌کنید. از علامت «”» برای نشان دادن یک ثانیه کامل استفاده می‌شود.
در صورتی که باز هم موفق نشدید سرعت شاتر را پیدا کنید دوربین را روی حالت اولویت دیافراگم قرار دهید و مطمئن شوید که ایزو خودکار را هم غیرفعال کرده‌اید. سپس دوربین را روی مناطق تاریک و روشن بگیرید؛ عددی که تغییر می‌کند نشان‌دهنده سرعت شاتر شما می‌باشد.

و در اخر 2 سوال مهم:

چگونه سرعت شاتر را اندازه گیری کنیم؟

شاتر دوربین آنقدر سریع باز و بسته می شود که سرعت واقعی آن در کسری از ثانیه اندازه گیری می شود. هر چه مخرج بزرگتر باشد، سرعت شاتر بیشتر است. اکثر دوربین های DSLR استاندارد دارای سرعت شاتر حدود 1/4000 ثانیه هستند. سایر دوربین‌های DSLR گران‌تر ممکن است با سرعت 1/8000 ثانیه عکس بگیرند. این کسری ها آنقدر سریع هستند که چشمان شما نمی توانند چیزی را که با آن سرعت حرکت می کند، ببینند.
سرعت های شاتر مختلف برای اهداف مختلف استفاده می شود. طولانی ترین سرعت شاتر در اکثر دوربین های DSLR و بدون آینه 30 ثانیه است. اگر یک عکس با نوردهی طولانی با شاتر باز به مدت 30 ثانیه یا بیشتر بگیرید، به احتمال زیاد باید سرعت شاتر را با استفاده از راه‌اندازهای کنترل از راه دور خارجی به صورت دستی تنظیم کنید.

سرعت شاتر و سرعت شاتر دانشجویی و نکات عکاسی

چگونه سرعت شاتر را تغییر دهیم؟

معمولاً، تقریباً سرعت شاتر هر دوربین به طور خودکار تنظیم می شود. این بدان معنی است که اگر دوربین خود را روی حالت خودکار تنظیم کرده باشید، سرعت شاتر دوربین بدون نیاز به تنظیم آن تشخیص داده می شود. همین امر در مورد دیافراگم و ISO نیز صدق می کند.اگر می خواهید سرعت شاتر خود را به صورت دستی تنظیم کنید، از حالت اولویت شاتر پیشنهادی برای عکاسی جدی تر استفاده کنید. دوربین دیافراگم شما را برای شما انتخاب می کند.

در حالت دستی کامل، می‌توانید سرعت شاتر و سرعت دیافراگم را مطابق میل خود تنظیم کنید. علاوه بر این، می توانید ISO خود را به صورت دستی انتخاب کنید یا هنگام عکاسی در حالت اولویت شاتر یا دستی از دوربین خود بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

اغلب، عکاسی معمولی نیازی به انتخاب سرعت شاتر ندارد. دوربین‌های مدرن می‌توانند این کار را به تنهایی انجام دهند، زیرا دارای هوشمندی داخلی هستند. با این حال، فرض کنید می خواهید با دوربین خود آزمایش کنید و تصاویر منحصر به فردی بگیرید. در این صورت، می‌توانید سرعت شاتر خود را به صورت دستی تنظیم کنید، یا اگر قصد دارید تار یا ظاهر ثابتی داشته باشید، از سرعت شاتر بسیار سریع یا بسیار آهسته استفاده کنید.

درباره‌ی farnaz mogherri

farnaz mogherri

همچنین ببینید

عکاسی دانشجویی و دانشجوی عکاسی و دوربین عکاسی دانشجویی و عکس های خوب

16 نکته ضروری عکاسی که هر دانشجوی عکاسی باید بداند🤩

چه به تازگی اولین دوربین DSLR خود را خریداری کرده باشید و بخواهید اصول اولیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *