18 ابزار کاربردی در آموزش دیزاین تجربه کاربری

user experience design training-آموزش دیزاین تجربه کاربری

دیزاین تجربه کاربری یا User experience به تجربه های کاربران در زمان استفاده از یک وب سایت، اپلیکیشن یا بازی های کامپیوتری گفته می شود.
در دیزاین تجربه کاربری به دنبال این هستیم، تا بهبود قابلیت استفاده ((usability و سهولت در استفاده (accessibility) را برای کاربران محقق سازیم.
هدف اصلی دیزاین تجربه کاربری، ایجاد حس خوشایند در کاربران و تعامل بیشتر کاربران با یک محصول است.
اهمیت زیاد این حوزه باعث شده است تا متخصصان، ابزارهای طراحی مختلفی برای آن در نظر بگیرند. در این یادداشت با 18 ابزار کاربردی حوزه ی آموزش طراحی تجربه کاربری آشنا خواهیم شد.

18 ابزار کاربردی در آموزش دیزاین تجربه کاربری

1. Adebe xd

این نرم افزار، ساخته ی شرکت ادوبی می باشد و نسخه ی اصلی آن در سال 2017 منتشر شده است.
نرم افزار وکتور محور “ادوب ایکس دی” برای دیزاین و نمونه سازی تجربه کاربری وب سایت ها، نرم افزارها، بازی های کامپیوتری و همچنین اپلیکیشن ها کاربرد دارد.
با استفاده از قابلیت های این نرم افزار، در مدت زمانی کوتاه می توانیم فعالیت ها و طراحی های مربوط به حوزه ی UX/UI را در یک نرم افزار انجام دهیم.

2. Sketch

نسخه ی اصلی این نرم افزار در سال 2015 به بازار دیزاین معرفی شده است. از کارکردهای اسکِچ می توان به دیزاین UI، برنامه های تلفن همراه، وب سایت و طراحی آیکون اشاره کرد.
در مقایسه با نرم افزار فتوشاپ حجم کمتری از سیستم را اشغال می کند و اختصاصا برای دیزاین تجربه کاربری طراحی شده است.

آموزش دیزاین تجربه کاربری-user experience design training

3. UXpin

تست نمونه ی اولیه ی دیزاین نرم افزار، از طریق ابزار یوایکس پین صورت می گیرد. وجه تمایز این ابزار از سایر ابزارها، امکان استفاده از آن به صورت آنلاین است.
امکانات وایرفریم ابزار یوایکس پین، امکان نگهداری سیستم های طراحی، مستند سازی و ابزارهای انیمیشن را نیز به شما خواهد داد.

4. in vision

ابزار این ویژن این امکان را به شما می دهد تا به صورت شخصی از آن استفاده کنید و همزمان به گروه طراحی خود نیز مرتبط باشید، و از پیشنهادها و بازخوردهای تیم خود بهره مند شوید.
شرکت این ویژن در سال 2011 بنیان گذاری شده .این ویژن، در آموزش دیزاین تجربه کاربری، به طراحان محصولات دیجیتال کمک می کند تا طرح های اولیه ی خود را در زمان کمی طراحی کرده و با بقیه به اشتراک بگذارند.

آموزش دیزاین تجربه کاربری- user experience design training

5. Mason

ویژگی مهم ابزار مِیسُن حذف کدنویسی است. یعنی به کمک این ابزار می توانید ساختار سایت یا نرم افزار خود را مشخص کنید.
ساده سازی دیزاین تجربه کاربری از کارکردهای این ابزار به شمار می آید؛ به این معنی که شما می توانید صفحات ورود و ثبت نام، فیدهای خبری و … را بدون نیاز به دانش برنامه نویسی و کدنویسی طراحی کنید.

6. AXure PR

آکس یور پی آر، یکی از قدرت مند ترین ابزارهای دیزاین تجربه کاربری برای برنامه ریزی، ساخت پروتوتایپ، و تعامل با توسعه دهندگان محسوب می شود.
در حقیقت این ابزار، برای نمونه سازی وب سایت در فضای مجازی استفاده می شود. صفحات مختلف وب سایت یا اپلیکیشن به راحتی در آن طراحی شده و به شما خروجی HTML خواهند داد.

آموزش دیزاین تجربه کاربری- user experience design training

7. MindManager

ابزار مایندمنیجر، در ثبت موضوعات فردی و مدیریتی به کمک شما خواهد آمد. با استفاده از قابلیت های بالای این ابزار، می توانید چارچوب های کاری خود را تعیین کنید، برای قرار ملاقات های تان برنامه ریزی داشته باشید و چشم اندازهای فعالیت های خود را دائما رصد کنید.

8. OverFlow.io

در آموزش دیزاین تجربه کاربری، به دنبال این هستیم که بیشترین رضایت را در کاربران ایجاد کنیم. برای تحقق این هدف لازم است تمام قسمت های رابط کاربری وب سایت، اپلیکیشن، بازی های رایانه ای و… اتصال مناسبی با هم داشته باشند. این هدف از طریق ابزار آورفلو.آی او محقق می شود. بالا بردن رضایت کاربری در کاربران از کارکردهای مهم این ابزار است.

آموزش دیزاین تجربه کاربری- user experience design training

9. MocKplus

موک پلاس، یک ابزار سریع و ساده برای آموزش دیزاین تجربه کاربری ، با سرعت بالا، دقت و سهولت محسوب می شود. به وسیله ی این ابزار می توانید یک قاب و نمونه ی تعاملی اولیه را در فرصتی کوتاه ارائه دهید. این نرم افزار نیز نیازی به کد نویسی ندارد.

10. Visio

دیاگرام به طرح ها و اشکال هندسی گفته می شود. در آموزش دیزاین تجربه کاربری، به کمک نرم افزار وی زیو می توانید تصویرهای ذهنی خود را به صورت دیاگرام بر روی کاغذ پیاده سازی نموده، و از این طریق ذهن خود را سامان دهی کنید. این نرم افزار به پیشرفت طرح ها و فعالیت های شما سرعت بالایی خواهد بخشید.

آموزش دیزاین تجربه کاربری- user experience design training

11. Smardraw

اسمارت دراو با داشتن هزاران طرح گرافیکی، در طراحی های گرافیکی تجاری مانند نقشه ها، دیاگرام ها، تقویم ها و…مورد استفاده قرار می گیرد. پلت فرم ها و قطعات از پیش طراحی شده در اسمارت دراو این امکان را به شما می دهند که فرم های اداری، تقویم های برنامه ریزی، چارت های سازمانی نمودارهای فروش و… را به راحتی دیزاین کنید.

12. Creately

قالب های آماده ی نرم افزار کریتلی، این امکان را به شما خواهند داد تا با سرعتی بالا و به راحتی ، دیزاین فلوچارت ها و دیاگرام ها را آغاز نمایید. امکانات وسیع این ابزار از جمله مشارکت گروهی و استفاده ی آنلاین، از امتیازات آن به حساب می آیند.

آموزش دیزاین تجربه کاربری- user experience design training

13. PowerMockup

پاورماکاپ مجموعه بزرگی از عناصر و نمادهای رابط کاربری را که کاملاً از اشکال پاورپوینت ساخته شده اند ، فراهم می کند. با استفاده از این عناصر به راحتی می توانید نمونه های اولیه صفحه برنامه های موبایل ، وب سایت و دسک تاپ رادر پاورپوینت ایجاد کنید.

14. Figma

عملکرد فیگما شباهت زیادی به ابزار اسکچ دارد. فیگما به راحتی بر روی سیستم عامل نصب می شود و بر روی مرورگر قابل اجراست. پیاده سازی کامپوننت ها (ابزارهای کوچک در برنامه نویسی) در پروژه های مربوط به آموزش دیزاین تجربه کاربری، یکی از قابلیت های این ابزار می باشد.
فیگما، امکانات بیشتری، به نسبت بقیه ی ابزارها، در اختیار شما خواهد گذاشت.

آموزش دیزاین تجربه کاربری- user experience design training

15. Zeplin.io

یکی دیگر از ابزارهای کاربردی در آموزش دیزاین یوایکس، زِپلین می باشد. زپلین یک پلاگین و ابزار تحت وب محسوب می شود. طرح های شما بر روی این نرم افزار آپلود شده و فهرستی از مشخصات طرح موردنظر را دریافت خواهید کرد.
این ابزار بر روی تمام پلت فرم های ویندوز قابل اجرا می باشد.

16. Visual Inspector

با داشتن این ابزار، یک اشکال یاب پرقدرت برای رابط کاربری تان خواهید داشت که مشکلات آن را به شما نمایش می دهد. ابزار ویژوال اینسپکتور نیز نیاز به کدنویسی نداشته و بر روی تمامی سایت های وردپرسی قابل اجرا می باشد.

آموزش دیزاین تجربه کاربری- user experience design training

17. Fluid UI

عناصر ساخت نمونه ی اولیه، به وسیله ی این ابزار در اختیار شما قرار خواهد گرفت. نمونه های اولیه ی اپلیکیشن های موبایل، مدل سازی و ساخت وایرفریم ها توسط این ابزار در آموزش دیزاین تجربه کاربری، انجام می شود.

18. JustinMind

جاستین مایند نیز یکی دیگر از ابزارهای طراحی و نمونه سازی محسوب می شود، که برای وب سایت ها و تلفن های همراه طراحی شده است. داشتن نسخه ی محدود رایگان، انیمیشن های قوی و ویژگی های تعاملی، و همچنین کیت های رابط کاربر، از امتیازات این ابزار به شمار می آید.

جمع بندی

در مقاله ی این بار، از 18 ابزار کاربردی برای طراحی تجربه کاربری صحبت کردیم. آشنایی و تسلط بر هرکدام از این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا در حرفه ی طراحی UX موفق تر عمل کنید.

آموزشگاه ها و موسسات بسیاری در زمینه ی آموزش طراحی سایت و طراحی UX/UI فعال هستند که می توانند مسیر فعالیت شما را هموارتر کنند. شرکت در دوره های غیر حضوری آموزش طراحی ux آکادمی آمانج، یکی از پیشنهادات ما به شماست تا بتوانید تخصص های خود را افزایش داده و برای ورود به بازار کار آماده شوید.

درباره‌ی Atiye Pakaein

Atiye Pakaein

همچنین ببینید

آموزش طراحی یوایکس، UYX design training

7 مهارت لازم برای آموزش طراحی یوایکس

در یادداشت های پیشین، در ارتباط با آموزش طراحی یوایکس صحبت کردیم. گفتیم: طراحی تجربه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =