3 راز کسب درآمد در برنامه نویسی موبایل و اپلیکیشن

کسب درآمد از برنامه نویسی

انواع برنامه نویسی

بیایید با تعریف این قضیه شروع کنیم که دقیقا برنامه نویسی موبایل چیست؟ زیرا اینطور که به نظر میرسد جواب این سوال زیاد هم شفاف نمیباشد. در ابتدا باید بگویم که همه این موضوع درباره ساختن اپلیکیشن های موبایل نیست، هرچند که بخش بسیار بزرگی از آن را شامل میشود، بلکه درباره همه انواع برنامه نویسی یا توسعه دادن برای همه دستگاه های قابل حمل است. شاید عبارت آخر یک مقدار کلیشه ای بنظر برسد، ولی تا انتهای این مقاله با برنامه چی همراه باشید تا کاملا این عبارت را برای شما توضیح بدهیم.

برنامه نویسی موبایل لزوما به معنی توسعه اپلیکیشن هایی که فقط روی موبایل اجرا میشوند نیست، زیرا حتی توسعه دهندگان وب نیز امروزه به این فکر هستند که صفحه هایی که طراحی میکنند قرار است روی موبایل هم اجرا بشوند. در حقیقت، اپلیکیشن های موبایل حتی میتوانند فقط بر روی دستگاه های موبایل اجرا بشوند اما کاملا یک اپلیکیشن بر پایه وب باشند. با توجه به اینکه روز به روز دستگاه های موبایل در حال قوی تر شدن هستند و مرورگر ها نقش بیشتری را در آنها بازی خواهند کرد، حتی میتوانیم پیش بینی کنیم که این روند در آینده بیشتر مورد استفاده .قرار میگیرد

چرا برنامه نویسی موبایل

یکی از جذاب ترین قسمت های توسعه نرم افزار، همیشه برنامه نویسی موبایل بوده است. اما چرا؟

برنامه نویسی موبایل

زیرا برنامه نویسی موبایل یک فرصت بسیار طلایی برای تیم های توسعه دهنده انفرادی (یه نفره) به وجود می آورد که میتوانند اپلیکیشن های واقعی، قابل استفاده و به درد بخور را در یک دوره زمانی نسبتا کوتاه تولید کنند. همچنین یک فرصت کارآفرینی را به وجود می آورد که بسیاری از برنامه نویسان میتوانند به آن برسند. قصد ندارم بگویم که یک توسعه دهنده نرم افزار نمیتواند یک صفحه وب یا برنامه دسکتاپ را به تنهایی بسازد، اما برنامه نویسی موبایل بسیار قابل دسترس تر است زیرا از اپلیکیشن های موبایل انتظار میرود که کوچک و منحصر به فرد باشند.

حتی در دنیای بازی ها، بازی های موبایل هم میتوانند ما را به دنیای ساده تری که قبل از به وجود آمدن گرافیک های سه بعدی و پایگاه های بزرگ کد وجود داشت، برمیگرداند. یعنی بازی های سبک Retro که دوران اوج خودشان را خیلی وقت پیش گذرانده اند، هنوز روی موبایل دارای طرفداران زیادی هستند. در صورتیکه روی پلتفرم های دیگر زیاد پذیرفته شده نیستند.

به هر حال، برنامه نویسی موبایل موارد بیشتری از یک فرصت برای ساختن اپلیکیشن های شخصی پیش روی شما میگذارد، با اطمینان زیاد میتوان بحث کرد که آینده توسعه دهندگی به همین سمت در حال حرکت است. زیرا موبایل ها دارند قسمت های بیشتری از زندگی ما را اشغال میکنند. شما میتوانید به یک توسعه دهنده موبایل تبدیل شوید که خودش اپلیکیشن تولید میکند یا برای کمپانی های دیگر مشغول به کار است.

دسته‌بندی نرم‌افزارهای موبایل

بطور کلی نرم‌افزارهای موبایل به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • Native App
  • Web App
  • Hybrid App

نرم‌افزار Native چیست؟

یعنی برای برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار خود، از زبان‌های اصلی سیستم عامل استفاده کنید. مثلا برای توسعه نرم‌افزار اندروید باید از زبان Java و برای توسعه نرم‌افزار آیفون از Objective-C استفاده کنید. بزرگترین مزیت آن، بازدهی (performance) بالای نرم‌افزار است چرا که کدهای شما به زبان ماشین کامپایل خواهند شد و همین موضوع باعث میشود شما حداکثر بازدهی ممکن از نرم‌افزار را داشته باشید.

برنامه نویسی native

توسعه نرم‌افزارهای Native آسان است؟

توسعه نرم افزارهای Nativeدر جواب باید بگویم خیر، چون باید برای هر پلتفرم اندروید یا IOS  به شکل مجزا کدنویسی کنید؛ آن هم با زبان‌های خودشان. به زبان ساده تر یعنی اگر شما بخواهید نرم‌افزار خود را برای پلتفرم‌های مختلف اندروید، ios  و یا ویندوز طراحی کنید باید کدی که می‌نویسید را با زبان برنامه‌نویسی هر کدام از پلتفرم‌ها مجددا بنویسید. شاید منطق و الگوریتم همگی یکی باشند اما مسلما SDK و APIهای که برای هر کدام استفاده می‌کنید، متفاوت خواهند بود و از همه مهم‌تر باید وقت بیشتری برای کدنویسی آن بگذارید.

نرم افزار Web App چیست؟

در واقع نرم‌افزار نیستند بلکه وب‌سایتی هستند که بصورت ریسپانسیو طراحی شده‌ یا اینکه مخصوص موبایل پیاده‌‌سازی شده‌اند و کاربران توسط مرورگر دستگاه‌های خود آنها را بدرستی مشاهده میکنند.

این نرم‌افزارها با استفاده از HTML5 طراحی و توسعه داده می‌شوند، به همین دلیل باید حتما در مرورگر گوشی آنها را مشاهده کرد. اما کاربر برای دسترسی باید مانند بازدید از یک وب‌ سایت عمل کند؛ یعنی ابتدا مرورگر را باز کرده، در بخش نوار آدرس، آدرس وب‌سایت یا وب‌اپلیکیشن را وارد و آنرا از طریق مرورگر مشاهده کند.

میتوان گفت این قبیل نرم‌افزارها، شبیه نرم‌افزار هستند تا اینکه نرم‌افزار واقعی باشند. البته Web Appها خیلی هم بد نیستند، چون کار شما را به عنوان توسعه‌دهنده خیلی راحت میکند. پس اگر شما در حال طراحی یک وبسایت با ساختار وب‌اپلیکیشن هستید، کافیست موارد لازم برای دستگاه‌های موبایل و تبلت را در نظر بگیرید و نرم‌افزار خود را تولید کنید.

نرم افزار Hybrid App چیست؟

نرم افزارهای Hybrid مانند نرم‌افزارهای Web  باید در مرورگر مشاهده شوند با این تفاوت که نیازی نیست کاربر در مرورگر گوشی، برنامه را ببیند بلکه توسط WebView  در اندروید و یا UIWebView در iOS محتوای نرم‌افزار به کاربر، در قالب یک اپلیکیشن نمایش داده خواهد شد. نرم‌افزارهای Hybrid توسط HTML و CSS و JavaScript توسعه داده می‌شوند و سپس توسط نرم‌افزارهایی مانند Cordova به نرم‌افزار Native تبدیل می‌شوند.

البته تبدیل آنها به نرم‌افزار Native بدین معنا نیست که کدهای ما Compile شوند بلکه بر اساس پلتفرم مورد نظر، Cordova  یک اپلیکیشن Native  تولید می‌کند و در آن یک web view قرار می‌دهد و کدهای ما را درون آن اجرا می‌کند. این روش نسبت به نرم‌افزارهای Native سریعتر، امکان رفع مشکلات و یا به روزرسانی نرم‌افزار بسیار راحتتر و هر زمان که بخواهید، می‌توانید برای هر بستری که لازم باشد نرم‌افزار خود را منتشر کنید.

درباره‌ی آزاده مرادی

آزاده مرادی

همچنین ببینید

برنامه نویسی پایتون

8 مورد از بهترین و پرکاربرد ترین کتابخانه ها در برنامه نویسی پایتون

شاید بتوان گفت (( یکپارچگی )) ، اولین ویژگی است که به هنگام صحبت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + بیست =