6 تا از کاربردی ترین فریم ورک ها که پس از یادگیری پایتون به آن ها احتیاج خواهید داشت

یادگیری پایتون ، پایتون ، برنامه نویسی پایتون

پایتون یک زبان برنامه نویسی پویا و‌چند منظوره می باشد که برروی بسیاری از پلتفرم ها نظیر ویندوز، مک و لینوکس قابل استفاده است. برنامه نویسان بسیاری در سراسر جهان در حال یادگیری پایتون هستند و‌شرکت های بسیار بزرگی نظیر گوگل ، ((Google )) فیسبوک ((Facebook)) ، ناسا((Nasa )) ، یوتیوب (( Youtube ))  و دراپ باکس (( Dropbox )) از یادگیری پایتون ، حداکثر استفاده را می برند. توسعه دهندگان این زبان برنامه نویسی پس از یادگیری پایتون ، برای استفاده بهتر و راحت تر از این زبان به فریم ورک های آن نیاز دارند. در ادامه به بررسی چند مورد از بهترین و معروف ترین فریم ورک های پایتون می پردازیم . در صورتی که به ماهیت این زبان برنامه نویسی آشنایی کامل ندارید ، پیشنهاد می کنیم ابتدا مقاله ی (( پایتون چیست )) را مطالعه کنید. همچنین لازم به ذکر است که در دوره آموزش پایتون این مجموعه تمامی فریم ورک های مورد نیاز به دانشجویان آموزش داده خواهد شد.

فریم ورک پایتون چیست ؟

پس از یادگیری پایتون ، لازم است با انواع فریم ورک های آن آشنا شوید. به مجموعه قواعد ، استانداردها و کتابخانه های آماده ای که در محیط نرم افزاری به برنامه نویسان در  توسعه کد و کد نویسی کمک میکنند را فریم ورک (( Framework )) یا چهارچوب می نامند. زبان های برنامه نویسی مختلف ، فریم ورک های خاص خودشان را دارند و با توجه به حوزه ای که در آن برنامه نویسی می کنید ، می توانید از فریم ورک های وب ، توسعه اپلیکیشن و … استفاده کنید. با یادگیری پایتون و فریم ورک های آن می توانید علاوه بر کاهش حجم کد ، امنیت و بروزرسانی سریع نرم افزار ها را تامین کنید. به طور کلی می توان فریم ورک های پایتون را به ۳ دسته تقسیم نمود :

همه جانبه (( Full Stack ))

این فریم ورک ها می توانند توسعه دهندگان را هم در عمل طراحی وب سمت کاربر یعنی (( Front-end )) و هم سمت سرور (( back-end )) پشتیبانی کند.

میکروفریم ورک ها (( Micro framework ))

با یادگیری پایتون در دوره هایپر کیوسک متوجه خواهید شد که میکرو فریم ورک های پایتون نرم افزارهای کم حجم و سبک تحت وب می باشند که کارایی محدودی دارند. این فریم ورک ها معمولا اطلاعات زیادی را در اختیار توسعه دهنده قرار نداده و‌تنها دارای اطلاعات ضروری می باشد . قابلیت هایی نظیر احراز هویت ، اعطای مجوز و … در آنها وجود ندارد.

فریم ورک های ناهمگام یا (( Asynchronous ))

توسعه دهندگان ، همیشه پس از یادگیری پایتون به دنبال بهترین فریم ورک آن می باشند . فریم ورک های ناهمگام ، آخرین نسل فریم ورک های پایتون می باشند که امکان اتصال همزمان را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد و از کتابخانه Asyncio تغذیه می شوند. فراگیری این فریم ورک می تواند یادگیری پایتون‌ را برای شما آسان تر بنماید. در ادامه به معرفی چند نمونه از پرکاربردترین فریم ورک های پایتون می پردازیم.

جنگو (( Django ))

شاید بتوان گفت محبوب ترین فریم ورک پایتون ، جنگو یا (( Django )) می باشد. این فریم ورک به علت داشتن سرعت بالا و قابلیت های بی نهایت کاربردی ، در میان توسعه دهندگان و‌برنامه نویسان مشهوریت بسیاری دارد. این فریم ورک رایگان ، متن باز (( open source )) می باشد و به دلیل داشتن کتابخانه های فراوان کمک بسیار زیادی به برنامه نویسان می کند. این فریم ورک یادگیری پایتون‌ را لذت بخش تر میکند. برخی از ویژگی های این فریم ورک عبارتند از :  امکان توسعه سریع ، بسیار کامل و همه کاره بودن ، ایمنی فوق العاده بالا ، مقیاس پذیری ، seo بهینه شده  و …

 فلسک (( Flask ))

فلسک ، جدیدترین فریم ورک توسعه و برنامه نویسی وب با پایتون می باشد. این فریم ورک از Ruby Sinatra الهام گرفته شده است و برخلاف Pyramid و Django ، یک ماکرو فریم ورک برای توسعه برنامه های کاربردی تحت وب می باشد. پیش فرض هر پروژه تحت وب ، فلسک می باشد که به علت طراحی ماژولار و سبک ، سازگاری خوبی با نیازهای توسعه دهندگان دارد. برخی از ویژگی های آن شامل : سرورهای توسعه داخلی (( Built – in Development )) ، پشتیبانی یکپارچه برای تست واحد یا (( Unit testing )) ، پشتیبانی از کوکی های امن و … می باشد.  در یادگیری پایتون ، حتما فراگیری این فریم ورک را در برنامه خود قرار دهید.

پایتون ، یادگیری پایتون ، برنامه نویسی پایتون

 فریم ورک (( Web2Py ))

 

این‌ فریم ورک رایگان ، متن باز (( open source )) و تحت وب است ، یعنی و این امکان‌ را به ما می دهد که تا برنامه های وب را از طریق مرورگرهای وب ایجاد ، ویرایش ، انتشار و مدیریت کنیم . این فریم ورک دارای ابزاری برای ویرایش ، تست و ردیابی خطاها نیز می باشد و یادگیری پایتون‌ را از دیگر زبان ها با امکاناتی نظیر : نصب آسان ، کراس پلتفرم بودن ، ایمنی ، قابلیت سازگاری وارونه ، اتصال یکپارچه به پایگاه داده ، متمایز می سازد.

ترنادو (( Tornado ))

 

علت معروفیت و‌محبوبیت این فریم ورک ، کارایی بالای آن و ایجاد خدماتی در برقراری و قابلیت کنترل ۱۰۰۰ اتصال به صورت همزمان می باشد . علاوه بر آن در ارائه زیرساخت به برنامه هایی که نیاز به کنترل نزدیک بر شبکه ناهمزمان دارند ، بسیار کارآمد است. علاوه بر یادگیری پایتون ، یادگیری این فریم ورک ها می تواند بسیار کارآمد باشد. عملکرد فوق العاده با کیفیت ، خروجی با کیفیت ، پشتیبانی از احراز هویت کاربران و تایید شخص ثالث ، پشتیبانی از مفسر و محلی سازی ، سرویس های real – time و … از ویژگی های آن می باشد.

چری پای (( Cherrypy ))

این فریم ورک یکی از قدیمی ترین فریم ورک های پایتون می باشد که از سال ۲۰۰۲ فعالیت خود را آغاز نموده و از دیرباز علاقه مندان به یادگیری پایتون را مجذوب خود کرده است . چری پای فریم ورک  مینیمالیستی پایتون می باشد که از الگوی شی گرایی استفاده می کند. پشتیبانی از پروتکل های HTTP ، وجود ابزارهای به منظور احراز هویت کاربران ، سیستم (( Caching )) یا همان ذخیره داده ، دارا بودن ابزارهایی برای کش کردن و آنکد کردن ، پیکربندی منعطف و … از ویژگی های برجسته آن است.  

 توربو گیرز (( Turbo Gears ))

 

توربو گیرز یک فریم ورک رایگان و open source می باشد که برای توسعه اپلیکیشن های تحت وب مورد استفاده قرار میگیرد. با افزایش علاقه برنامه نویسان به یادگیری پایتون ، هدف از طراحی این فریم ورک ، جبران ناکافی بودن فریم ورک های مورد نیاز برای توسعه برنامه های وب و گوشی ها هوشمند می باشد. از مزایا آن می توان به معماری MVC ، پشتیبانی از دیتابیس های چندگانه ، وجود قالب های  PasteScript  ، ابزارهای خط فرمان و … اشاره نمود. 

فالکون (( Falcon ))

 

در صورت علاقه به یادگیری پایتون ، پیشنهاد می کنیم فراگیری فریم ورک های توسعه وب نظیر فریم ورک (( Falcon )) را در برنامه خود قرار دهید . فالکون با هدف ایجاد سریع API های وب به وجود آمده است. بر خلاف دیگر فریم ورک های پایتون ، فالکون نیاز به بارگیری بسیاری از وابستگی های مرتبط با ساخت API های HTTP ندارد و این امکان را برای توسعه دهندگان فراهم می سازد تا یک طراحی راحت و زیبایی از معماری های HTTP را به وجود آورند. وجود پایگاه کددار شده بهینه ، پردازش ریکوئست ها از طریق اجزای میان افزار و قلاب ها ،  پاسخ های خطای HTTP ، پشتیبانی از کتابخانه Cython برای افزایش سرعت ، وجود کلاس های ریسورس Rest- style و … از امکانات این فریم ورک می باشد.

علاوه بر موارد یادشده ، برخی  دیگر فریم ورک های پایتون به شرح ذیل می باشند :

-Pyramid

-Bottle

-AIOHTTP

-Dash

-Cubic Web

-Giotto

-Sanic

-FastAPI

یادگیری پایتون ، پایتون ، برنامه نویسی پایتون

جمع بندی

پایتون زبان بسیار پرکاربردی می باشد که در آینده نیز شاهد رشد روزافزون علاقه مندان یادگیری پایتون در حوزه های مختلفی مانند توسعه وب ، داده کاوی و.. خواهیم بود.  در این مقاله با معرفی برخی از فریم ورک های محبوب پایتون تلاش نمودیم تا اهمیت یادگیری پایتون را نشان دهیم . فریم ورک های یاد شده تنها بخش کوچکی از محبوبیت و همه گیر بودن این زبان برنامه نویسی و یادگیری پایتون را نشان می دهند. هریک از آن ها ویژگی های خاص خود را دارا می باشند که می توانید پس از یادگیری پایتون در دوره پایتون مجموعه ما ، متناسب با پروژه و حوزه کاری خود ، گزینه مناسب را انتخاب کنید. هایپر کیوسک مدعی است که برنامه نویسان‌ را در مسیر پر چالش برنامه نویسی زبان های مختلفی نظیر یادگیری پایتون با ارائه بهترین آموزش ها و دوره ها همراهی خواهد کرد.

درباره‌ی میثم وحدتی نیا

میثم وحدتی نیا

همچنین ببینید

آموزش برنامه نویسی پایتون

راهنمای بازارکار و درآمد آموزش برنامه نویسی پایتون (( ۲۰۲۱ ))

در عصر امروز ، پیشرفت تکنولوژی سبب گرایش و میل بیشتر افراد به یادگیری برنامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =