چگونه می توانیم با تحلیل بنیادی در بورس موفق شوید؟

این روزها که بازاربورس داغ است، سرمایه‌گذاران زیادی به دنبال راهی برای کسب سود در این بازار هستند. برای اینکه در بورس موفق شوید باید هنگام خرید و فروش سهام به عوامل زیادی مانند شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، اوضاع شرکت و … توجه کنید. در این بازار اگر بدون بررسی و تحلیل سهم شرکتی را معامله کنید ممکن است ضرر های سنگینی متحمل شوید. آکادمی آمانج باداشتن اساتید متخصص و با تجربه در حوزه آموزش، با برگزاری دوره تحلیل بنیادی به کمک شما آمده است تا روش های تحلیل وضعیت سهام بورس را یاد بگیرد.

چرا به آموزش تحلیل بنیادی نیاز داریم؟

آیا ممکن است بخواهید چیزی بخرید و به ویژگی ها و قیمت آن توجه نکنید! آدم‌های عاقل به طور طبیعی به تحلیل‌های بنیادی تمایل دارند. برای خرید سهام هم تحلیل بنیادی رفتاری طبیعی است. باید بدانید چقدر طول می‌شد تا به سود مورد نظر برسید. مقدار بازدهی چقدر است؟ ریسک این سرمایه‌گذاری چقدر بالا است؟ بجای خرید این سهم چه کارهای دیگری می‌توانید بکنید که سود بیشتری به دست بیاورید؟ پرسیدن این سوال‌ها و گشتن به دنبال جواب، رفتاری طبیعی است. یافتن جواب این سوالات نیاز به آموزش دارد که در کلاس های تحلیل بنیادی به آن پرداخته می شود.

آیا آموزش تحلیل بنیادی فقط به درد بازار بورس می خورد؟

گفتیم که برای خرید یک سهم، بهترین روش تحلیل بنیادی است. اما در حالت‌های دیگر هم به تحلیل بنیادی نیاز خواهید داشت. ممکن است بخواهید که صندوق با درآمد ثابت بخرید، آیا مطمئن هستید که این صندوق می‌تواند پول شما را بدهد؟ممکن است بخواهید در یک شرکت کار کنید. این هم نوعی سرمایه‌گذاری است. آیا شرکت می‌تواند به طور منظم حقوق شما را پرداخت کند؟ آیا امیدی به رشد حقوق خود دارید؟ آیا یک حقوق مطمئن و رشدکننده، بهتر از حقوق بیشتر اما نامطمئن‌تر نیست؟
حتی وقتی می‌خواهید خرید کنید، تحلیل بنیادی برای شما فایده دارد. مثلا وقتی می خواهید خودرویی بخرید که در آینده‌ای نه چندان دور هیچ خدمات و قطعاتی برایش یافت نخواهد شد؟
بنابراین تحلیل بنیادی فقط برای خرید سهم یک شرکت نیست. در رقابت، شراکت یا همکاری با شرکت‌ها هم می‌توانید از تحلیل بنیادی استفاده کنید.

سه گام اصلی که در دوره حضوری تحلیل بنیادی یاد می گیرید:

1) تحقیق کردن در مورد شرکت

شرکت در چه زمینه‌ای فعالیت دارد؟ چه محصولاتی تولید می‌کند؟ ارزش بازار شرکت چقدر است؟ آیا فروشش افزایش داشته یا کاهش؟ رقبای شرکت کدام‌ها هستند؟

2) بررسی صورت های مالی شرکت
بدهی شرکت چقدر است؟ چقدر دارایی دارد؟ آیا سود شرکت افزایشی است؟ چند نسبت مالی را برای شرکت محاسبه کنید. آیا وضعیت مالی شرکت مناسب است؟

3) بررسی قیمت سهم
در سال آینده این شرکت چقدر سود می‌سازد؟ با توجه به مقدار P/E برای شما، آیا قیمت سهم مناسب است؟ برخی سایت‌ها مثل گزارش اجتماع تحلیلگران برای سهم‌های بنیادی این نسبت‌ها را محاسبه می‌کنند.

دو روش تحلیل بنیادی

دو رویکرد در تحلیل بنیادی وجود دارد: رویکرد بالا به پایین و رویکرد پایین به بالا. منظور این است که شما زمانی که وارد تحلیل(بنیادی) یک شرکت شوید، یا از بالا به آن سهم نگاه می کنید و ابتدا وضعیت جهانی(سیاسی، اقتصادی و ….) را بررسی می کنید، سپس اقتصاد داخلی، وضعیت صنعت و در نهایت به بررسی شرکت مورد نظر خواهید پرداخت. اما در رویکرد پایین به بالا، عکس حالت قبل رخ خواهد داد، از شرکت آغاز به کار می کنید و در نهایت با بررسی شرایط جهانی به کارتان خاتمه می دهید.
این دو رویکرد حتی در تحلیل تکنیکال هم کاربرد زیادی دارند که نشان از اهمیت بالای این موضوع دارد. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که از کدام رویکرد بهتر است که استفاده نماییم، در پاسخ باید بگوییم که استفاده از این دو رویکرد اولویتی نسبت به دیگری ندارد و صرفاً بستگی به عامل جاذبه ای دارد که شما را به سمت تحلیل آن شرکت سوق می دهد.

چه منابع اطلاعاتی برای انجام تحلیل بنیادی وجود دارد؟

سایت CODAL: در این سایت شما به تمامی اطلاعیه‌های مربوط به این سهم دسترسی خواهید داشت.اما مهم‌ترین چیزی که در این سایت می‌توانید پیدا کنید، اطلاعیه مربوط به صورت‌های مالی سالانه و عملکرد یک‌ماهه و سه‌ماهه شرکت است.شاید صورت مالی برای شما زیادی غریبه باشد و از آن سر در نیاورید. اما نگران نباشید. ما در کلاس های حضوری و آنلاین تحلیل بنیادی به شما آموزش های لازم را می دهیم.

سایت TSETMC : در این سایت از قسمت تولید و فروش، مشخص می شود که شرکت چه چیزی تولید می‌کند و از هر محصول چقدر می‌فروشد. در همین سایت، ارزش بازار سهم اعلام می شود. به این شکل متوجه می‌شوید که آیا دارید یک شرکت کوچک را می‌خرید، یا شرکت مورد نظر شما چند ده هزار میلیارد تومان ارزش دارد.
می توانید ارزش بازار سهم را با شرکت‌های مشابه آن مقایسه کنید. آیا این شرکت بی‌اندازه ارزان‌تر یا گران‌تر از شرکت مشابه است؟

تحلیل سایر تحلیلگران: شاید فرصت نکنید خودتان تمام شرکت‌ها را تحلیل کنید.در این شرایط شما می‌توانید نماد مورد نظر را در اینترنت سرچ کنید و تحلیل‌های بنیادی‌ای را که دیگران منتشر کرده‌اند را بخوانید.برای این کار به نام تحلیلگر دقت کنید و مطمئن شوید که دارید تحلیل خوبی را می‌خوانید. به اعتبار منبع هم دقت کنید.
به هر حال داشتن یک درک کلی از شرکت، از نسبت‌های مالی و از میزان سودآوری شرکت، خیلی بهتر از این است که سیگنال خرید سهام بگیرید و بدون داشتن هیچ درکی از یک شرکت، سهام آن را بخرید و منتظر بخت و اقبال بنشینید.
دیگر منابع اطلاعاتی می توان به مصاحبه مدیران شرکتها، برنامه بودجه کشور، اخبار خبرگزاری ها و …. اشاره نمود. در چارت زیر منابع اطلاعاتی برای تحلیل بنیادی شرکت ها دسته بندی شده است.

 

چرا دوره آموزش تحلیل بنیادی بسیار ارزشمند است؟

با استفاده از این مجموعه ، شما به صورت کاملا کاربردی قدم به قدم با تحلیل بنیادی آشنا خواهید شد، سهم های ارزنده بازار را پیدا خواهید کرد، EPS شرکت ها را خودتان تخمین خواهید زد، روش های ارزش گذاری شرکت ها را خواهید آموخت و در انتها میتوانید آینده و ارزش ذاتی یک شرکت را پیش بینی کنید.

آنچه فرا خواهید گرفت:

آشنایی با بازار های سرمایه گذاری ایران
آﺷﻨﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﺑﺎزار ﺳﻬﺎم اﻳﺮان
مقدمات بنیادی
آموزش فرایند تحلیل بنیادی یک سهم(کلان-صنعت و شرکت) با مثال های عملی از صنایع مختلف
آموزش و شناخت صورت های مالی شرکت ها به صورت کاربردی
تحلیل نسبت های مالی و کاربرد آنها در پیش بینی عملکرد شرکت
تحلیل و پیش بینی EPS شرکت های تولیدی ( اصل مطلب)
تحلیل حساسیت به روش سریع
ارزش گذاری شرکت های سرمایه گذاری بر اساس NAV –
آموزش نحوه انجام دادن تحلیل حساسیت در تحلیل بنیادی
اﻓﺰاﻳﺶ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ و حق تقدم
و سایر سرفصل های کاربردی که هر تحلیلگر بنیادی به آن نیاز دارد

آموزش تحلیل بنیادی در تهران

آکادمی آمانج با اخذ مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان تهران، همچنین کمیته آموزش بازار سرمایه کشور اقدام به برگزاری دوره تحلیل بنیادی کرده است. در این دوره که به صورت حضوری و آنلاین تشکیل می شود، شما می توانید صفر تا صد تحلیل بنیادی را یاد بگیرید.

درباره‌ی atefe

Atefe Yadollahy

همچنین ببینید

15 ویژگی یک برنامه نویس حرفه ایی برای استخدام

15 ویژگی یک برنامه نویس حرفه ایی

در بلاگ قبلی کار های لازم برای رسیدن به درآمد دلاری با برنامه نویسی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + پانزده =