راهنمای خرید زیورآلات

از دیرباز تا کنون زیورآلات در زمره ی ابزارهای کاربردی برای زیبایی به ویژه در خانم‌ها بوده است.
مدل های متفاوتی از انواع زیورآلات و بدلیجات وجود دارد که هر فردی باتوجه به سلیقه و استایل خود آز ان استفاده می نماید.
دوران زندگی و فرهنگ آن در زمینه انتخاب نوع بدلیجات و زیورآلات نقش پررنگی دارد. زیورآلاتی که در گذشته پرکاربرد بوده اند ، امروزه کمتر متداول هستند و جای خود را به زیورآلات مدرن داده اند.

زیورآلات در ایران

کشور ما ایران دارای اقوام مختلفی ست که هریک دارای سنت ها، آداب و رسوم و پوشش های مختص به خود هستند. و این دستاورد غنی تاثیر چشمگیری در نوع زیورآلات هرمنطقه دارد.مردم فلات ایران در حدود دو هزار سال قبل از میلاد، اقدام به ساخت زیورآلات با انواع مهره و دانه های رنگی کردند و به این شکل علاقه خود را نسبت به انواع زیورآلات و بدلیجات ابراز نمودند. در ایران باستان انواع بدلیجات و زیورآلات به عنوان تکه ی مهمی از پوشش و لباس در بین قومیت های مختلف رواج داشته است.بررسی های تاریخی نشان می دهد زیورآلات و جواهرات در میان ایل قشقایی و اهالی عرب خوزستان نسبت به سایر نقاط کشور پراستفاده تر بوده است.

راهنمای خرید زیورآلات چوبی، ست دستبند و گردنبند، راهنمای خرید سرویس نقره، خرید زیورآلات دخترانه

بررسی های تاریخی نشان می دهد زیورآلات و جواهرات در میان ایل قشقایی و اهالی عرب خوزستان نسبت به سایر نقاط کشور پراستفاده تر بوده است. در دوران هخامنشي، هنر جواهرسازی با روش های سنتی در هم آمیخته شد و نتیجه آن تولید زیورآلات بسیار زیبا شامل پلاک، دستبند، انگشتر، مهره، سنگ های قیمتی و بازوبند بود.
تمرکز اشکانیان بیشتر در درخشان کردن و براق سازی اشیا و استفاده از آن به عنوان زیورآلات بود.
در دوران پارتیان زیورآلات و جواهرات سیر تکاملی خود را طی کرده و بسیار زیباتر و چشم نوازتر شدند. در این دوران زیورآلات بزرگ و حجیم جای خود را به زیورآلات کوچک تر و ظریف تر داده و طرح های ساده تر و کاربردی رواج بیشتری یافت.  اوج شکوفایی تمام هنرها از جمله هنر جواهرسازی و بدلیجات سازی در زمان ساسانیان بود.

مصرف طلا در ایران در دوران ساسانیان به بیشترین میزان خود رسید.
مطابق با آثار تاریخی موثق نظیر ویل دورانت و شاردن ساخت زیورآلات طلا و زیورآلات سنگی تکامل یافت و استقبال از این زیورآلات در میان ثروتمندان جامعه بشتر شد.
از زیبایی و شکوه زیورآلات و بدلیجات ساخته ی دست ایرانی در دوران ساسانی و هخامنشی نقل قول بسیار است.
پادشاهان سلسله ساسانی مانند خسرو دوم توجه بسیار زیادی به زیورآلات سلطنتی و پادشاهی داشته اند. این پادشاهان به استفاده از زیورآلات در تاج و تخت خود علاقه فراوانی داشتند
صنعت ساخت طلا و بدل سازی با ورود به قرن بیستم و پیشرفت تکنولوژی شکل تازه ای به خود گرفت و پیشرفت های فراوانی داشت.
همان طور که در بالا اشاره شد تاریخ ایران در زمینه ساخت طلا و جواهر و زیورآلات، بسیار پرافتخار و غرورآفرین بوده و همواره هنرمندان پرتوانی با خلق آثاری بی بدیل در این زمینه خوش درخشیده اند. کشور ما در بازار جهانی زیورآلات و بدلیجات به عنوان یکی از پرچمداران این رشته حضور داشته است.

خرید انگشتر، خرید سرویس روکش طلا

 

شما زمانی که قصد دارید به یک مهمانی بروید آخرین مرحله ای که برای آن تصمیم گیری می کنید چیست؟ در اغلب موارد جواب این سوال، استفاده از زیورآلات است. تفاوتی ندارد یک سرویس مجلل سنگین باشد یا یک ست دستبند و گردنبند ساده؛ اما بیشتر خانم ها سعی بر هماهنگی زیورآلات خود با لباس مهمانی را دارند.

اما به چه نکات و اطلاعاتی در مورد زیورآلات باید توجه کرد؟

ما در این مطلب، یک راهنمای خرید بدلیجات برای شما ایجاد کرده ایم تا بتوانید به آسانی از هماهنگی زیورآلات با پوشش خود لذت ببرید.
با رعایت ساده ترین نکات می توانید استایل خود را به بهترین شکل ممکن تغییر دهید. توجه به نکات جزئی و ساده در استفاده از زیورآلات به شما کمک می کند تا در انتخاب خود دچار اشتباه نشوید.
زیورآلات و بدلیجات می توانند یک ست لباس بسیار ساده و معمولی را به یک لباس شیک و چشمگیر تغییر دهند.
به طور مثال لباس هایی که طیف رنگی آبی دارند با زیورآلات فیروزه ای بسیار متناسب هستند. پوشیدن یک شلوار جین آبی یا یک پیراهن آبی آسمانی و استفاده از ست دستبند و
گردنبند فیروزه ای جلوه ای خاص به استایل ما می بخشد.

خرید زیورآلات دخترانه، خرید زیورآلات کادویی
خرید زیورآلات نقره، خرید زیورآلات استیل، راهنمای خرید بدلیجات

نکات زیر را برای هرچه بهتر شدن ترکیب زیورآلات و لباس با یکدیگر بررسی می کنیم

لباس رسمی به تن داریم: لباس های رسمی اغلب کار دست ترکیبی از سنگ دوزی و ملیله دوزی روی لباس بوده و مناسب مجالس و میهمانی های رسمی می باشد. برای ست کردن زیورآلات با این مدل لباس ها می توانید از انواع پر زرق و برق و براق آن استفاده کنید.
در صورتی که بودجه کافی برای خرید زیورآلات گران قیمت ندارید، میتواند سراغ انواع بدلی آن رفته و یا از خرید سرویس روکش طلا استفاده نمایید.
در زمینه طلا باید دقت داشته باشید تا در زمان خرید آن، گرفتار طلای تقلبی نشوید. ولی برای خرید سرویس روکش طلا تنها توجه به ظاهر و جلوه آن کافی ست.
لباس غیر رسمی به تن داریم: انتخاب زیورآلات برای یک مهمانی دوستانه یا یک تولد دوستانه که قرار است در آن یک پیراهن ساده و یا یک لباس اسپرت بپوشیم کار نسبتا ساده ای است و تنوع انتخاب شما بالاست. تنها توجه به این نکته ضروری ست که از انتخاب زیورآلات مجلسی و براق پرهیز نمایید.

خرید زیورآلات، خرید زیورآلات دخترانه، خرید زیورآلات کادویی

 

تناسب رنگ لباس با زیورآلات
لباس با رنگ خنثی:
لباس های سفید رنگ و سیاه جز رنگ های خنثی به حساب می آیند. لباس های خنثی را می توان با انواع مدل های مختلف و رنگ های گوناگون زیورآلات ترکیب کرد.
زمانی که لباس خنثی به تن دارید دستتان برای انتخاب زیورآلات به شدت باز است.

لباس رنگی:
همان طور که می دانید سه رنگ اصلی شامل آبی، زرد و قرمز می باشد و سایر رنگ ها که از ترکیب این رنگ ها به دست می آیند در گروه رنگ های فرعی قرار می گیرند.
مثلا رنگ بنفش از ترکیب دو رنگ آبی و قرمز حاصل می شود. در صورتی که ترکیب قرار گرفتن رنگ های اصلی و فرعی در کنار هم از نظر روشنی و تیرگی در یک سطح باشد، قانون خوبی برای انتخاب رنگ زیورآلات متناسب با رنگ لباس می باشد.

استفاده از رنگ های متضاد:
اگر اهل ریسک هستید در زمان خرید بدلیجات برای لباس هایتان سراغ رنگ های متضاد بروید. این ترکیب رنگی در ابتدا شاید کمی خارج از عرف به نظر برسد، اما در نهایت ترکیب متفاوت و جالبی ایجاد خواهد شد. البته توجه به این نکته ضروری ست که برخی از رنگ ها در هیچ حالتی ترکیب مناسبی با یکدیگر پیدا نخواهند کرد.

لباس های شلوغ: 
در زمانی که یک لباس شلوغ به تن دارید، یکی از معمول ترین اشتباهات ممکن انتخاب زیورآلات پرطرح و شلوغ است. تصور کنید پارچه لباس شما طرح دار است، مثلا روی آن گل های ریز درشت یا خال خال های توپی قرار دارد، تکه ای از لباس گلدوزی شده یا دارای چین است در این صورت باید از ساده ترین و مینیمال ترین زیورآلات ممکن استفاده کنید.
استفاده از زیورآلات شلوغ و طرح دار تنها در صورت پوشیدن لباس های ساده و تک رنگ رایج است.

 

استفاده از چند رنگ مختلف در زیورآلات:

دنیای مد هر روز با چالش های مختلفی مواجه است و برخی از ترکیب های رنگی همواره پر استفاده بوده و برخی دیگر در حاشیه بوده است.
یکی از قانون هایی که از ابتدای صنعت مد وجود داشته است، قاعده ای به نام قاعده سه رنگ می باشد. به این مفهوم که باید تلاش کنید در استایلتان بیشتر از سه رنگ استفاده نکنید. استفاده از بیش از سه رنگ حالت شنبه یک شنبه ای به استایل شما می دهد.
پس در صورتی که برای انتخاب کفش و کیف و یا پیراهن خود از دو رنگ استفاده کرده اید، برای انتخاب رنگ زیورآلات می توانید تنها از یک رنگ دیگر استفاده کنید تا قانون سه رنگ را نقض نکرده باشید.

 

شناخت نوع زیورآلات:

بدلیجات و زیورآلات دارای دسته بندی های متفاوتی هستند، اما یک دست بندی کلی که به شما در انتخاب راحت تر و سریع تر کمک می کند، دسته بندی زیر است:

زیورآلات کلاسیک:

این زیورآلات در مهمانی ها و مجالس رسمی و نیمه رسمی استفاده می شوند و شامل ست دستبند و گردنبند، پلاک، انواع دستمال گردن و یا سنگ های گران و قیمتی می باشند. همچنین شما می توانید با خرید زیورآلات نقره یک ست بسیار شیک برای مهمانی های خود داشته باشید. در ادامه ی این مقاله با راهنمای خرید سرویس نقره در کنارتان هستیم.

زیورآلات روزمره:

زیورآلات روزمره همان زیورآلاتی هستند که به صورت روزانه سراغشان رفته و از آنها استفاده می کنیم. اغلب ساده بوده، دارای رنگ های مختلفی هستند و نیاز به صرف هزینه زیاد ندارند. با خرید زیورآلات استیل و خرید زیورآلات چرمی می توانید تنوع بدلیجات خود را برای مصرف روزانه افزایش دهید.
همچنین زیورآلات چوبی می تواند انتخاب خوبی برا علاقه مندان به محصولات چوبی و هنر دست باشد. برای انتخاب راحت تر و ساده تر شما مخاطبان گرامی، راهنمای خرید زیورآلات چوبی در ادامه مطلب مورد بررسی قرار گرفته است. خرید زیورآلات دست ساز به خصوص از جنس چوب به دلیل سختی های تولید و ایجاد طرح ظریف بر روی آن دارای ارزش و قیمت بالایی هستند.

طراح فرانسوی معروف کوکو شنل، معتقد بود هر بانو باید قبل از بیرون رفتن از خانه رو به روی آینه ایستاده و نگاهی به زیورآلات خود داشته باشد. سپس حداقل یکی از این زیورآلات یا بدلیجات را حذف کند. هدف شنل از این حرف توجه به شلوغ نکردن ظاهر خود با استفاده از زیورآلات زیاد و متنوع بود. نگاه آخر در آینه به شما این امکان را می دهد تا بتوانید زیورآلاتی را که به ست لباس و استایلتان نمی آید، از دایره انتخابتان حذف کنید. یکی از نکاتی که به آن کمتر توجه می شود این است که زیورآلات فقط شامل گردنبند، گوشواره، دستبند و انگشتر نیست. بلکه در دنیای مد اقلامی مانند انواع گل سر و تل، عینک آفتابی، ساعت و … می تواند در گروه زیورآلات قرار گرفته و تاثیر قابل توجهی در استایل هر فرد داشته باشد. امروزه تنوع بالایی در دنیای زیورآلات وجود دارد. بدلیجات و زیورآلات باتوجه به متریال استفاده شده در ساخت آنها ارزش گوناگونی دارند. در اکثر موارد جنس کریستال زیورآلات، الماس واقعی نیست و از آکریلیک یا از سنگ کریستال استفاده شده است

خرید ست دستبند و گردنبند، خرید زیورآلات نقره، خرید سرویس روکش طلا، خرید انگشتر

 

اکنون به بررسی راهنمای خرید سرویس نقره می پردازیم.
هر فلز با یک عدد شناخته می شود و عدد مخصوص نقره 925 است. نقره هم مانند طلا
دارای کیفیت های مختلف و عیار خلوص گوناگون است. 5/92 درصد آلیاژ در بهترین نوع نقره، نقره خالص می باشد و مابقی شامل فلزات دیگر یا مس است.
هر قدر نقره استفاده است بدانید شده کمتر باشد، قیمت و اصالت آن نیز کاهش می یابد.
اما جالب هر چه نقره عیارش پایین تر باشد، استحکام بیشتری دارد.
با روش نقره اندود کردن آلیاژ فلزهای دیگر میتوان نقره تقلبی ساخت، ولی تشخیص نقره تقلبی از اصل میسر بوده و کار چندان دشواری نیست. یکی از روش های تشخیص استفاده از یک آهنربا می باشد. نقره اصل خاصیت آهنربایی نداشته و به آهنربا نمی چسبد. روش دیگر برای تشخیص نقره اصل همراه داشتن یک پارچه سفید در هنگام خرید زیورآلات نقره می باشد. نقره اصل در اثر مالش، رنگ پارچه سفید را تیره می کند.

خرید زیورآلات نقره، راهنمای خرید سرویس نقره

همچنین نقره نسبت به سایر فلزات مانند تیتانیوم قیمت بالاتری دارد، پس چنانچه با فروشنده ای با محصولات نقره ی ارزان مواجه شدید، اطمینان داشته باشید که در حال خرید فلزی جز نقره هستید و بهتر است از روش های های ذکر شده در بالا برای آزمایش استفاده کنید.

یکی دیگر از نکات مهم در خرید زیورآلات نقره توجه به نحوه نگهداری آن می باشد. به علاوه با هر روشی نمی توانید نقره را تمیز کنید، چون ممکن است باعث آسیب شود.
به مرور زمان نقره در هوای آزاد کدر و تیره می شود، شما می‌توانید با مقدار اندکی شوینده‌ ملایم و اسفنج نرم ابری، نقره ی خود را تمیز نمایید و سپس آنرا با یک حوله نرم خشک کنید.
درست است که در اکثر موارد زیورآلات دارای سنگ و نگین زیباتر هستند اما انتخاب عاقلانه ای برای استفاده در خرید زیورآلات نقره نیست. زیرا نگین های شیشه ای حتی با وجود برلیان نبودن، هزینه های بالایی دارند. به علاوه سنگ های ارزان قیمت که بعضی اوقات در زیورآلات نقره استفاده می شود، به سادگی در مدت کوتاهی تغییر رنگ داده و یا ممکن است روی آنها خط و خش ایجاد شود.

 

در راهنمای خرید زیورآلات چوبی چه نکاتی را مدنظر قرار دهید؟

در دهه اخیر، استفاده از جواهرات چوبی در میان زنان و مردان جوان مرسوم تر از قبل شده است. استفاده از زیورآلات چوبی و خرید زیورآلات دست ساز با طرح های متنوع باعث ایجاد هماهنگی در استایل شما می شود. چوب به محکم و سخت بودن خود معروف است، اما زمانی که بحث زیورآلات چوبی در میان است، کاملا این امر متفاوت است و میتوان ظریف ترین دست سازه های چوبی را در زیورآلات استفاده کرد.
امروزه جواهرات چوبی دست ساز طرفداران پروپاقرص خود را دارد. برند‌های معروف تولید جواهرات نیز در این عرصه وارد شده‌ و نسبت به تولید زیورآلات چوبی اقدامات فراوانی انجام داده اند.
حال این سوال پیش می آید که استفاده از یک تکه چوب کار شده و تراشیده شده در قلمرویی از نقره، طلا و الماس تا چه حد می تواند مناسب و تاثیرگذار باشد. خرید زیورآلات چوبی برای افرادی که به فلز در هر شکل و فرم، آلرژی دارند یا برای افرادی که با الکتریسیته سر و کار زیادی دارند، انتخاب مناسبی است.
به عنوان نمونه ترکیب دو نوع چوب مختلف با رنگ های گوناگون با یک عدد مروارید، ترکیب بی نظیری برای خرید انگشتر ایجاد می کند.

راهنمای خرید زیورآلات چوبی، ست دستبند و گردنبند

خرید انگشتر چوبی علاوه بر اصالت سنتی ، بیانگر روح آزاد و سرکش است. می‌توان با اندکی تغییر و توجه در زیورآلات دست ساز، به استایلی اصیل و در عین حال مطابق با مد روز دست پیدا کرد.
هنگام خرید زیورآلات دست ساز چوبی نکاتی وجود دارد که باید به آن ها حتما دقت کنید تا در انتخاب خود دچار اشتباه نشوید.
ابتدا مشخص کنید در چه آب و هوایی می خواهید از زیورآلات چوبی خود استفاده نمایید. برخی از محصولات چوبی استفاده شده در بدلیجات در آب و هوای مرطوب دوام خوبی نداشته و باید در آب و هوای خشک استفاده شود. برعکس این مسئله نیز صادق است و ممکن است چوب استفاده شده مناسب هوای مرطوب باشد. بنابراین بهتر است قبل از خرید درباره ی جنس چوب استفاده شده و میزان مقاومت آن در آب و هواهای مختلف، اطلاعات کافی را به دست آورید.
نکته مهم دیگر توجه به فرم دست، انگشت و یا گردن می باشد. همان طور که در زمان خرید لباس به فرم و شکل بدن توجه می شود، در خرید زیورآلات دست ساز نیز باید به این موارد توجه کرد. به طور مثال در خرید انگشتر باید به فرم انگشتان توجه ویژه ای داشت. طبیعتا یک انگشتر بزرگ برای انگشتانی ظریف و کوچک به هیچ عنوان مناسب نیست.
یا در زمان خرید یک ست دستبند و گردنبند چوبی توجه به فرم گردن و کوتاه یا بلند بودن آن و همچنین فرم مچ دست حائز اهمیت است تا بتوانید بهترین مدل را مطابق با فرم بدن انتخاب نمایید.

خرید زیورآلات کادویی یکی دیگر از مواردی است که در انتخاب آن باید دقت داشت. به طور مثال برای خرید زیورآلات دخترانه باید از رنگ های شاد و پرکاربرد مانند صورتی استفاده و با در نظر گرفتن سلیقه و معیارهای شخص مورد نظر اقدام به خرید هدیه کرد. به طورکلی در خرید زیورآلات چرمی و خرید زیورآلات استیل باید کاربرد و ویژگی های هریک را جداگانه به طور کامل بررسی کرده و پس از نتیجه گیری، خرید قابل قبولی انجام دهید.

اکنون با ذکر نکاتی در خصوص سایز انگشت در خرید انگشتر مقاله را به پایان می بریم.

در خرید انگشتر اولین قدم، اطلاع از سایز انگشتر مناسب می باشد. شما می توانید با بهره گیری از یک وسیله ساده، سایز انگشتر خود را پیدا کنید. این وسیله ساده، از جنس پلاستیک بوده که اندازه های مختلف سایز یک انگشتر در آن مشخص شده است. با قراردادن و تنظیم آن دور انکشت خود قادر خواهید بود سایز انگشتر خود را به دست آورید. این وسیله را می توانید از فروشگاه های بدلیجات و زیورآلات تهیه نمایید.
در خرید زیورآلات کادویی نیز می توانید از این وسیله برای انگشت شخصی که هدیه می گیرد، استفاده کنید.
دقت کنید سایز انگشتر را به گونه ای انتخاب کنید که نه خیلی تنگ باشد و نه خیلی گشاد. یک اندازه ایده آل را انتخاب نمایید.سایز انگشتان در ساعات مختلف روز متفاوت است. و به عواملی مانند سرما و گرمای هوا و اینکه در چه زمانی از شبانه روز قرار داریم می تواند وابسته باشد. به عنوان نمونه در یک هوای سرد زمستانی و در صبح زود سایز انگشتان کوچکتر از حالت عادی می باشد. بنابراین انگشت را در ساعات مختلف روز سایز نمایید تا بتوانید درست ترین انتخاب ممکن در خرید انگشتر را انجام دهید.
امیدواریم با استفاده از این راهنمای خرید بدلیجات و نکات ذکر شده بتوانید بهترین خرید را برای خود و عزیزانتان انجام دهید.

منبع

خرید انگشتر، راهنمای خرید بدلیجات، ست دستبند و گردنبند