پایتون چیست ؟ نیم نگاهی به پایتون ((2021))

پایتون چیست ؟ برنامه نویسی پایتون پایتون زبان پایتون

امروزه با افزایش تعداد زبان های برنامه نویسی و کاربردهای مختلف آن ، تمایل افراد برای یادگیری این زبان ها افزایش چشمگیری داشته است . هرکدام از این زبان ها معایب و مزایایی دارند که به کمک یکدیگر برطرف می شوند. اما در این میان ، یکی از زبان های برنامه نویسی مطرح بین برنامه نویسان ، پایتون می باشد که روز به روز به محبوبیت آن اضافه می شود. اما پایتون چیست ؟ پایتون از جمله زبان های برنامه نویسی بسیار قدرتمندی می باشد  که در زمینه علم داده ، یادگیری ماشین ، توسعه وب ، خودکارسازی سامانه ها و‌… استفاده می شود. در صورتی که شما هم جزو دانشجویان یا افرادی هستید که اطلاعات کمی در خصوص این زبان برنامه نویسی دارید و علاقه مند به یادگیری پایتون هستید ، مقاله پایتون چیست را تا انتها مطالعه کنید.

تاریخچه پایتون

 

در سال ۱۹۹۱ ، برنامه نویس هلندی خیدو فان‌ روسوم (( Guido van Rossum ) ، زبان برنامه نویسی پایتون‌ را به وجود آورد. آقای فان روسوم ، این زبان برنامه نویسی را در پی جبران و رفع ایراد های پروژه ناموفق abc معرفی کرد ، پروژه که در موسسه تحقیقاتی علوم و ریاضیات آمستردام با هدف طراحی زبانی ساده و در عین حال کاربردی تر از دیگران زبان ها ، معرفی نمود. علت نامگذاری پایتون چیست ؟ علاقه خیدو به برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش یعنی (( Monty Python’s Flying Circus )) ، سبب نامگذاری این زبان به Python شد. طولی نکشید که این زبان تبدیل به زبانی جذاب و کاربردی برای برنامه نویس ها شد. در ادامه به پاسخ پرسش پایتون چیست و برخی از ویژگی های آن خواهیم پرداخت.

 

پایتون چیست ؟

پایتون چیست، پایتون، برنامه نویسی پایتون

شاید بتوان اولین و مهمترین ویژگی این زبان را (( سادگی و فهم پذیری )) آن دانست . این ویژگی به تنهایی آموزش پایتون را به یکی از بهترین گزینه ها برا کسانی که تصمیم دارند برای اولین بار وارد حوزه بی پایان برنامه نویسی شوند ، تبدیل نموده است . اما باید این نکته را درنظر بگیرید که سادگی به معنای ضعیف و ناکارآمد بودن آن نیست ! برخی از ویژگی های آن‌ را می توان : چند منظوره بودن ، شی گرایی آن ، سطح بالا بودن ، قابلیت خوانایی و بهره وری بالا ، متن باز بودن ، ایمنی و … دانست . گستردگی استفاده از این‌ زبان به گونه ای می باشد که تفاوتی نمی کند هدف استفاده شما از آن برنامه نویسی دسکتاپ است یا ایجاد وب اپ یا … پایتون از عهده تمامی این کار ها برمی آید ! در دوره پایتون هایپر کیوسک شما می توانید نحوه استفاده از پایتون‌ را در هر زمینه ای فراگیرید. تمرکز این زبان بر روی خوانایی است ، به گونه ای که هرکس می تواند کدهای نوشته شده پایتون را بخواند ! مفسری بودن نیز از دیگر ویژگی های منحصر به فرد آن است . پس از نگاهی کوچک به تاریخچه و پرسش پایتون چیست ، به بررسی برخی از ویژگی های این زبان برنامه نویسی قدرتمند خواهیم پرداخت.

برخی از ویژگی های پایتون

پس از پاسخ به پرسش پایتون چیست ؟ نگاهی به برخی از ویژگی های کلیدی این زبان که سبب تمایز آن با دیگر زبان ها شده است ، خواهیم پرداخت :

پایتون به گونه ای طراحی شده است که تمامی افراد خصوصا کسانی که به تازگی وارد حوزه برنامه نویسی شده اند بتوانند آن را یاد بگیرند. علت آن هم وجود کلیدواژه های کم ، ساختار و قواعد ساده و قابل فهم می باشد.

کار کردن و استفاده از این زبان برنامه نویسی به گونه ایست که تصور می کنید در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید ، چراکه کدهای این زبان به شکل کلمات و جمله بندی های انگلیسی می باشد و همین امر سبب می شود افراد بتوانند به سادگی کدهای قبلی را بخوانند و آن را ادامه دهند.به عنوان مثال  عبارت معروف (( Hello world )) را در نظر بگیرید و کدنویسی آن را  با  زبان جاوا مقایسه کنید. پس از بررسی ، خودتان قضاوت کنید !   احتمالا همین مثال کوچک بسیاری از پرسش های شما را در خصوص پایتون چیست ، پاسخ خواهد داد.

 

 برنامه نویسی شی‌ گرا (Object-Oriented Programming) یا OOP  ، یک شیوه‌ی برنامه‌ نویسی کامپیوتری است که در آن طراحی نرم ‌افزار به جای توابع و منطق، حول محور اشیاء و داده‌ها می‌چرخد. برنامه‌ نویسی شی‌ گرا، کدنویسی را در پروژه‌های بزرگ بسیار آسان‌تر و خواناتر کرده و کدها منظم‌تر خواهند بود. پایتون نیز یکی از زبان‌های شی‌ گرا است که از پایه به صورت شی نوشته شده است. در این زبان هر متغیر و داده‌ای که تعریف می‌کنیم، یک شی است. یک خانه را در نظر بگیرید که ویژگی های متفاوتی دارد ، هنگامی که ویژگی های آن خانه را با پایتون کد نویسی کنید ، دیگر لازم نیست از ابتدا آن ویژگی مثلا درب ورودی سبز رنگ مثلثی شکل به همراه کد جدید بنویسید ، تنها کافیست بنویسید در ! خود سیستم متوجه منظور شما خواهد شد. اکنون متوجه شدید علت فراگیری بسیار پایتون چیست ؟

منبع باز یا open source بودن این زبان بدین معنیست که دسترسی کدهای اصلی و ویرایش آن ها بسیار ساده است . این زبان تحت مجوز OSI تایید شده که استفاده و توزیع آن‌را آزاد می کند. به بیان ساده تر در صورتی که یک کد نوشته شده باشد ، کد نویس جدید می تواند به سادگی وارد سیستم شود و کدهای قبلی را قرض گیرد و‌با ایجاد تغییراتی در آن ، کدهای دلخواه خودش را بنویسد. این ویژگی سرعت کدنویسی را افزایش داده و نیازی به شروع کد نویسی از ابتدا نیست .

انعطاف پذیری زیاد این زبان برنامه نویسی ، توانسته محیط ها و کتابخانه های بسیار زیادی را به خود اختصاص دهد. به عنوان مثال طراحان سایت یا وب به سادگی می توانند میان فریم ورک های مختلف پایتون نظیر جنگو (( django ))  یا وب تو پی وای (( web2py )) جابه جا شوند. این فاکتور برای ساخت اپلیکیشن های مختلف بسیار حائز اهمیت است چراکه به طراحان و برنامه نویسان اجازه تولید بیشتری را به نسبت کار با دیگر زبان ها می دهد. بسیاری از اعمال برنامه نویسی پرکاربرد از قبل در کتابخانه استاندارد قرار داده شده است و سبب کاهش طول کدها به میزان قابل توجهی می شود. در بالا پس از پاسخ به پرسش پایتون چیست به بررسی برخی از ویژگی های آن پرداختیم. لازم به ذکر است تمامی این ویژگی ها در دوره پایتون به شکل کامل برای شما عزیزان آماده شده است .

کاربردهای پایتون چیست ؟

پایتون چیست ، پایتون ، برنامه نویسی پایتون

دنیای وب و اینترنت

بیان کاربرد های مختلف این زبان به درک پرسش پایتون چیست کمک بسزایی خواهد کرد. از دیرباز هنگامی که در خصوص طراحی سایت و توسعه وب صحبت می شد ، ذهن بسیاری از افراد به سمت PHP یا ASP می رفت. اما با گذشت زمان و افزایش محبوبیت زبان پایتون ، این زبان توانست جایگاه خود را در میان بسیاری از زبان های برتر پیدا کند. همانگونه که در بالا به این موضوع اشاره کردیم ، وجود فریم ورک هایی نظیر جنگو (( Django )) و (( Flask )) در رسیدن پایتون به این جایگاه نقش بسیاری داشتند. سایت های معتبری نظیر ناسا ، پینترست و … با استفاده از جنگو (( Django )) نوشته شده اند. شی گرایی ، پشتیبانی از الگوی طراحی MVC یا ( Model-view-controller ) ، وجود ماژول هایی نظیر sqlite3 و دسترسی به پایگاه داده از جمله مواردی است که پایتون را در این مسیر همراهی کرده است .

ماشین لرنینگ در پایتون چیست ؟

در چند سال اخیر فرایند تجزیه و تحلیل داده های مرتبط با فناوری اطلاعات بیش از اندازه پیچیده شده است . یادگیری ماشین موضوعیست که در زندگی روزمره ما بعضا بدون آنکه متوجه شویم ، وجود دارد. به عنوان مثال به هنگام جستجو در سایت گوگل ، گوگل لیستی از نتایج را به ما نشان می دهد ، و این فرآیند نوعی استفاده از الگوریتم های ماشین لرنینگ هستیم . سیستم های تشخیص چهره ، دستیارهای صوتی مثل Siri ، شخصی سازی برخی سایت ها و … از جمله کاربردهای ماشین لرنینگ می باشد.

ساخت اپلیکیشن و توسعه نرم افزار

همانگونه که در پرسش پایتون چیست به آن اشاره شد ، توسعه نرم افزارهای موبایل از حوزه های بسیار محبوب برنامه نویسی می‌باشد که پایتون هم از این قافله عقب نیفتاده است . برنامه نویسان تا قبل از آشنایی با پایتون اغلب از زبان هایی نظیر جاوا و کاتلین برای اندروید و Swift برای IOS استفاده می کردند.

کاربرد پایتون در هک و تست نفوذ

تست و نفوذ در پایتون چیست ؟ برخلاف موارد یادشده ، پایتون می تواند کاربرد منفی ای نیز داشته باشد ! یکی از پرکاربرد ترین زبان ها برای هک و نفوذ به سایر سیستم ها پایتون می باشد. با بررسی سیستم های تست نفوذ متوجه خواهید شد که بسیاری از آن ها با python نوشته شده اند. در شبکه و کتابخانه هایی مانند : NAPALM ، NetworkX و ،،، تعداد زیادی ابزار تست نفوذ وجود دارد.

کاربرد ‌پایتون در ساخت بازی های رایانه ای

امروزه با افزایش روز افزون پلیرها و پیشرفت بسیار چشمگیر صنعت بازی سازی ، این حوزه به یکی از پردرآمد ترین حوزه های برنامه نویسی تبدیل شده است . بسیاری از علاقه مندان به حوزه بازی سازی از خود پرسش علت محبوبیت پایتون چیست را می پرسند. در ساخت برخی از موتورهای بازی سازی ، از موتورهای عمومی نظیر Unity یا Unreal استفاده می شود که با استفاده از کتابخانه های پایتون نظیر Pygame می توان آن ها را شخصی سازی نمود. در طراحی بازی هایی مانند : Sims ، Battlefield , World of tanks Bridge Commanderو …. از کد نویسی پایتون استفاده شده است .

از دیگر کاربردهای پایتون می توان به : اینترنت اشیا ، تجارت الکترونیک ، رسانه و شبکه های اجتماعی ، فناوری های مالی ، حمل و نقل و … اشاره کرد.

وضعیت اشتغال و بازار کار پایتون 

پایتون چیست ، پایتون ، برنامه نویسی پایتون

پس از اینکه نیم نگاهی به پرسش پایتون چیست و علل تمایز آن از دیگر زبان های برنامه نویسی پرداختیم ، اکنون به بررسی بازارکار آن می پردازیم.اغلب افراد قبل از انتخاب حوزه و زبان برنامه نویسی و در پی آن یادگیری مهارت های مربوط به آن ، درآمد و فرصت های شغلی آن‌ حوزه را بررسی می کنند. این مهم برای علاقه مندان این زبان ، پس از پرسش پایتون چیست از اهمیت بالایی برخوردار است .

شرکت های بسیار زیادی در ایران وجود دارد که فعالان این حوزه در آن مشغول می باشند اما متاسفانه اکثر آنها در شهرهایی همچون تهران ، مشهد و اصفهان و شیراز قرار دارند.

همانند دیگر شغل ها ، حقوق دریافتی بسته به مهارت و تجربه فرد متفاوت است .

حقوق برنامه نویسان پایتون از حداقل حقوق اداره کار تا سقف ۱۲ میلیون نیز پیش می رود. در مواردی مشاهده شده است که درآمد فرد به ۲۰ میلیون تومان نیز در ماه رسیده است .

از ویژگی های مثبت برنامه نویسی پایتون ، امکان اشتغال به صورت پروژه ای و دورکاری می باشد.

به یاد داشته باشید مهارت در انتخاب افراد منتخب بسیار مهم تر از مدرک می باشد.

درآمد برنامه نویسان پایتون در سطح جهانی نیز بسیار بالا بوده و از نظر آگهی های شغلی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است . مطابق نظر سنجی های صورت گرفته ، سازمان های بین المللی بسیاری به استخدام برنامه نویسان پایتون پرداخته اند. در دوره پایتون هایپر کیوسک ، به پاسخ پرسش پایتون چیست به شکل کامل تری پرداخته ایم .

سخن آخر

پس از پاسخ به پرسش پایتون چیست ، متوجه توانمندی ها و قدرت بسیار پایتون شدید. اما این کاربرد تنها به پایتون چیست ختم نمی شود ! این زبان برنامه نویسی بسیار گسترده و منعطف بوده که با یادگیری آن می توانید در بخش های مختلف تکنولوژی فعالیت کنید. از پایتون در حوزه های مختلفی نظیر ساخت وب سایت ، اپلیکیشن ، نرم افزارهای دسکتاپ ، آموزش  ، هوش مصنوعی و … استفاده می شود. نحوه (( syntax )) ساده اما قدرتمند آن از عوامل محبوبیت این زبان است . برای بسط بیشتر پرسش پایتون چیست می توانید یادگیری آن را آغاز کنید. همانگونه که مطالعه نمودید ، عبارت پایتون چیست ،  تنها به ساختار آن ختم نشده و کاربردها و ویژگی های مختلفی را نیز در برمیگیرد. شما بیشتر به کدام حوزه برنامه نویسی پایتون علاقه مند شدید؟ به نظر شما علت محبوبیت پایتون چیست ؟

درباره‌ی میثم وحدتی نیا

میثم وحدتی نیا

همچنین ببینید

آموزش برنامه نویسی پایتون

راهنمای بازارکار و درآمد آموزش برنامه نویسی پایتون (( ۲۰۲۱ ))

در عصر امروز ، پیشرفت تکنولوژی سبب گرایش و میل بیشتر افراد به یادگیری برنامه …